Owady to najliczniejsza i mocno zróżnicowana gromada reprezentująca stawonogi. Są to zwierzęta tworzące największą grupę gatunków na ziemi, tylko w Polsce żyje ich około 30 000, w tym też niestety i te jadowite, które mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia, a nawet - w przypadku alergików - i życia!
Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniami owadów
Ukąszenia owadów mogą dawać wiele reakcji niepożądanych, takich jak świąd, pieczenie, a w przypadku osób uczulonych mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie w przypadku ugryzienia. Można jednak zastosować pewne środki, by ich uniknąć. A są to m.in.:
- Odpowiednia odzież na spacer po lesie
- Spray odstraszający owady
- Plastry i opaski przeciw owadom
- Świeczki odstraszające
- Moskitiery na okna
Zobacz zdjęcia:
Nie przeocz
Wstrząs anafilaktyczny - jak działać w przypadku uczulenia?
Wstrząs anafilaktyczny to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Jest to najgroźniejsza postać reakcji alergicznej organizmu na kontakt z alergenem, jakim jest m.in. jad owadów. Przy wstrząsie anafilaktycznym najważniejsze jest, aby działać szybko.
Co zrobić kiedy u kogoś pojawia się wstrząs?
- Po pojawieniu się pierwszych objawów w pierwszej kolejności usuń alergen, który wywołał tę reakcję, np. żądło.
- Koniecznie oceń stan zdrowia osoby chorej. Sprawdź, czy jest przytomna, czy ma problemy z oddychaniem, czy jest osłabiona. Sprawdź, czy ma przy sobie adrenalinę w penie lub leki przeciwhistaminowe.
- Wezwij pogotowie ratunkowe. Podczas zgłoszenia opisz, jak doszło do wstrząsu oraz podaj ważne informacje na temat stanu zdrowia poszkodowanego. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego sytuacja może dynamicznie się rozwijać, lepiej więc nie rozłączać się i pozostać w ciągłym kontakcie z dyspozytorem do czasu przyjazdu karetki.
- Jeśli chory ma adrenalinę w penie, podaj mu ją domięśniowo w udo. Ampułkostrzykawka zawiera odmierzoną dawkę leku i jest łatwa w obsłudze. Wystarczy zdjąć nakładkę ochronną, wziąć preparat w dłoń i ustawić pod kątem prostym do przednio-bocznej części uda, a następnie wbić strzykawkę i wstrzyknąć preparat.
- Jeśli chory ma lek przeciwhistaminowy, możesz mu go podać. Pamiętaj jednak, że osobom nieprzytomnym nie wolno podawać tabletek!
- Ułóż chorego w pozycji z nogami nieco uniesionymi do góry i poczekaj na przyjazd karetki.
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
