Interwencja policji - przepisy. Co może, a czego nie wolno robić obywatelowi. Obowiązki i prawa policjanta. Nagrywasz - musisz to wiedzieć

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Prawo definiuje również obowiązki policjantów w czasie interwencji. Co należy do obowiązku policjanta, a czego nie musi robić? Jak powinien zachować się obywatel do poleceń funkcjonariusza? Co grozi za nie stosowanie się do poleceń policjanta? Więcej na ten temat w artykule...
Prawo definiuje również obowiązki policjantów w czasie interwencji. Co należy do obowiązku policjanta, a czego nie musi robić? Jak powinien zachować się obywatel do poleceń funkcjonariusza? Co grozi za nie stosowanie się do poleceń policjanta? Więcej na ten temat w artykule... Piotr Smolinski
Po tym, jak w życie weszła nowelizacja ustawy o Policji w grudniu 2018 roku, funkcjonariusze mają nowe kompetencje do wydawania poleceń określonego zachowania się oraz do sprawdzenia prewencyjnego osób. Warto znać swoje prawa i obowiązki. Przeczytaj, zanim zaczniesz komentować lub wyciągniesz smartfon, by nagrywać policyjną interwencję.

W sieci zawrzało, gdy osoba postronna opublikowała interwencję policji na lubelskich Tatarach. Na policję wpłynęło zgłoszenie o młodym mężczyźnie, który miał rzucać butelkami w blok. Na widok interweniujących funkcjonariuszy, mężczyzna rzucił się do ucieczki. Później okazało się, że był poszukiwany. Po pościgu został złapany, skuty i położony na ziemię - gdyż był agresywny, co nie spodobało się jego towarzystwu. Ktoś wyjął telefon...

Paralizator w ręce, ostrzeżenia policji. Obelgi i krzyki

Na nagraniu, które umieścili znajomi zatrzymanego w sieci widać, jak policjant przytrzymuje zatrzymanego i celuje paralizatorem w agresywnych ludzi, którzy podchodzą coraz bliżej. W stronę funkcjonariuszy sypią się groźby i obelgi. Policjanci zachowują spokój, apelują o odsunięcie się. W pewnej chwili jeden z agresorów rzuca się na policjanta i chwyta go za szyję. Zostaje natychmiast obezwładniony przez drugiego z mundurowych. Policjant przytrzymuje napastnika i celuje do pozostałych paralizatorem, asekurując kolegę. Po kilku nerwowych minutach nadjeżdża wsparcie z innych patroli. Dwaj zatrzymani zostają odwiezieni do komisariatu.

Nagranie pomoże zidentyfikować osoby obrażające policjantów

Poszukiwany 22-latek, który rzucał butelkami w blok, odsiedzi zaległy wyrok. 33-latek, który rzucił się na policjanta, usłyszał prokuratorskie zarzuty za napaść na funkcjonariusza. Autor nagrania, opublikowanego na YouTube jako „brutalna interwencja policji” był przekonany, że dokumentuje nadużycia mundurowych. Mylił się srodze. Jego nagranie pomoże policjantom w dalszej analizie i ukaraniu osób, które utrudniały przeprowadzenie interwencji oraz obrażały funkcjonariuszy. Co więcej, za profesjonalną interwencję policjanci mogą liczyć na nagrodę. - Policjanci z patrolu zostaną wyróżnieni nagrodami finansowymi. Wnioski w tej sprawie są już gotowe – informuje Andrzej Fijołek, z zespołu prasowego lubelskiej policji. – Otrzymujemy bardzo dużo telefonów z podziękowaniami za interwencję, zarówno od osób prywatnych, jak i instytucji.

Całą interwencję można obejrzeć poniżej:

Interwencja. Prawa i obowiązki policji

Warto wiedzieć, że policjanci oraz obywatele, wobec których wszczynane są interwencje oraz ci, którzy są jej świadkami, mają swoje prawa i obowiązki.

Kontrola osobista

Kontrolę osobistą policjanci prowadzą w celu znalezienia przedmiotów mogących stanowić dowód w postępowaniu prowadzonym w związku z realizacją wyszczególnionych w tym punkcie zadań Policji (czyli m. in. przy wykrywaniu przestępstw i wykroczeń oraz ściganiu ich sprawców). Sprawdzenie prewencyjne polega na manualnym, za pomocą środków technicznych, biochemicznych lub z wykorzystaniem psa służbowego sprawdzeniu osoby, jej zawartości jej odzieży, przedmiotów które posiada. Kontrola ma charakter zapobiegawczy i nie wymaga wystąpienia jakiegokolwiek podejrzenia co do ewentualnego posiadania przez sprawdzaną osobę przedmiotów niebezpiecznych lub takich, których użycie ze względu na ich właściwości może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia.

Art. 15 ust. 1, pkt 10 nowelizacji ustawy o Policji dał funkcjonariuszom prawo do wydawania poleceń określonego zachowania się w granicach niezbędnych do wykonania określonych czynności (m. in. legitymowania, zatrzymywania lub przeszukiwania osób, dokonywania kontroli osobistej), w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób lub mienia, bądź w granicach niezbędnych do ochrony przed zatarciem śladów przy zabezpieczaniu miejsca zdarzenia albo uniknięcia zatarcia śladów przestępstwa lub wykroczenia. Przepis nie wskazuje niestety formy ani zakresu lub sposobu wydawania poleceń, jak również nie odnosi się do ewentualnych konsekwencji nie wykonywania poleceń funkcjonariusza.

Policjant może wydać osobie nagrywającej interwencję telefonem oddalenie się z miejsca prowadzenia czynności na określoną odległość lub w określone miejsce.

Czy można nagrywać policyjną interwencję?

Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych, informuje, że obowiązujące przepisy nie zakazują rejestracji podejmowanych przez policjantów czynności w zakresie legitymowania lub dokonywania kontroli osobistej. "Niemniej nagrywanie interweniujących policjantów nie może utrudniać wykonywania zgodnych z prawem czynności, które są prowadzone na miejscu zdarzenia lub interwencji" - przypomina MSWiA.

Interwencję policyjną można nagrywać, bowiem funkcjonariusze podejmują czynności służbowe w miejscu publicznym, a takie zdarzenia mogą być rejestrowane przez osoby postronne. Nie ma prawnego zakazu, aby osoby postronne utrwalały czynności służbowe policji.

Jeśli zachowanie świadków utrudnia prowadzenie policyjnej interwencji, funkcjonariusze mogą wezwać takie osoby do zaprzestania takiego zachowania.

Warto wiedzieć, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lutym 2019 roku orzekł, że publikowanie nagrań czynności policyjnych może wiązać się z naruszeniem przepisów o danych osobowych. Dochodzimy zatem do konkluzji - nagrywanie interweniujących policjantów nie jest niedozwolone, ale publikowanie materiału wideo w internecie może skończyć się kłopotami, jeśli naruszone zostaną reguły dotyczące danych osobowych.

Obowiązki policjanta

Prawo definiuje również obowiązki policjantów w czasie interwencji. Co należy do obowiązków policjanta, a czego nie musi robić?

Policjant musi:

  • przedstawić się i podać stopień służbowy oraz podać przyczynę podjęcia czynności służbowej i podstawę prawną
  • zażądać okazania dokumentu, który pozwoli mu zidentyfikować osobę wobec której podejmuje czynności: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument zaopatrzony w fotografię raz indywidualne oznaczenie. Tożsamość osoby wobec której podejmowana jest interwencja może zostać potwierdzona przez osobę trzecią pod warunkiem że ta ma dokument pozwalający na stwierdzenie jej tożsamości

Jeżeli osoba wobec której podejmowane są czynności odmówi podania danych i okazania dokumentu, policjant ma prawo do zatrzymania jej i doprowadzenia jej do komisariatu.
Policjant może użyć środków przymusu (siły fizycznej, kajdanek, pałki służbowej, gazu łzawiącego) w przypadku konieczności wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnego z wydanym przez policjanta poleceniem osobie, wobec której prowadzone są czynności.

Policjant może:

  • wydawać polecenia osobom postronnym, które są świadkami interwencji

Policjant nie musi:

  • przedstawiać się i okazywać odznaki ani podawać stopnia służbowego osobie, która rejestruje interwencję

Obywatel musi:

  • stosować się do poleceń i nakazów funkcjonariuszy, podejmujących interwencję. Osoby, które nie będą stosować się do poleceń funkcjonariuszy powinny liczyć się z tym, że ich zachowanie może być zakwalifikowane jako utrudnianie prowadzenia czynności policyjnych. To skończyć może się nawet postawieniem zarzutów wywierania wpływu na czynności służbowe, a za to grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Obywatel może:

  • złożyć zażalenie do prokuratora.

Zgodnie z art. 15 ust. 7 Ustawy o Policji „na sposób prowadzenia czynności (…) przysługuje zażalenie do miejscowo właściwego prokuratora”. Ponadto zgodnie z § 2 ust. 3 ww. rozporządzenia, policjant po zakończeniu wykonywania czynności legitymowania powinien nas ustnie poinformować o prawie złożenia zażalenia do prokuratora.

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co za idiota pisał ten artykół pisząc ze policjant nie musi się przedstawiać ani legitymować osobie która rejestuje ( nagrywa a mówiąc językiem policji "kameruje" zdarzenie a wobec której podjął czynności legitymowania ) Odsyłam do art 14, 15, 61 Ustawy o policji.

G
Gość
12 sierpnia, 22:54, Gość:

Policjant musi:

przedstawić się i podać stopień służbowy(...).

Nie ma podstawy prawnej na to, że policjant musi się przedstawić.

26 sierpnia, 12:44, Gość:

Jest podstawa prawna

To podaj aktualną podstawę prawną

G
Gość
12 sierpnia, 22:54, Gość:

Policjant musi:

przedstawić się i podać stopień służbowy(...).

Nie ma podstawy prawnej na to, że policjant musi się przedstawić.

Jest podstawa prawna

T
Tom

Bardzo dobrze śmieć powinien leżeć na ziemi , powinni go jeszcze palowac co 5 minut . A karetka jest dla potrzebujących a nie dla takich śmieci

J
Jano

Zamontować kamerki i sprawa załatwiona na zachodzie już dawno policja ma i niet problemu

G
Gość

Policjant musi:

przedstawić się i podać stopień służbowy(...).

Nie ma podstawy prawnej na to, że policjant musi się przedstawić.

G
Gość
2019-08-09T01:20:53 02:00, Gość:

Mały błąd się wkradł w artykule. Art 65 par. 2 KW mówi jasno "udzielić dokument". Wtajemniczeni wiedzą o czym mowa

To przeczytaj sobie w słowniku co to legitymowanie, następnie sprawdzanie.

G
Gość

Mały błąd się wkradł w artykule. Art 65 par. 2 KW mówi jasno "udzielić dokument". Wtajemniczeni wiedzą o czym mowa

o
obserwator

Tak trzymać, a ten pajac miał smycz pitbull a kwiczal o karetkę jakby miał zejść zaraz, brawo policja!!!!

P
Piotr
2019-08-06T18:10:13 02:00, Gość:

Bardzo dobrze! Popieram postawę policji! Powinni im wszystkim tam wjebać, bo taka patologia chodzi po ulicach i myśli że wszystko może. Policjantów podziwiam za opanowanie. Karać karać karać za takie zachowanie!

A gdzie broń palna...chory kraj trza było przyp....z 9 yhmm...

G
Gość

Małe sprostowanie bo od niedawna zmienily sie troche przepisy i policjant noe musibsie przedstawiać

P
Policjant

No cóż,najpierw wszyscy buczeli, sadzili się i nagrywali.Teraz zainteresowanym porty falują,bo grozi odpowiedzialność karna i cywilna.Ludzie muszą się nauczyć że kontrola wykonywania władzy nie odbywa się poprzez ubliżanie funkcjonariuszom czy utrudnianie czynności.Brawo chłopacy,a jednocześnie dzięki ludziom rozumiejącym problem eliminacji naruszających prawo i porządek.

G
Gość

I bardzo dobrze! Sebixy i Karyny wszystkich ukarać

G
Gość

Bardzo dobrze! Popieram postawę policji! Powinni im wszystkim tam wjebać, bo taka patologia chodzi po ulicach i myśli że wszystko może. Policjantów podziwiam za opanowanie. Karać karać karać za takie zachowanie!

Dodaj ogłoszenie