Zapewne wielu z was widziało na profilach użytkowników Facebooka tego typu oświadczenia:
W odpowiedzi na nową politykę FB informuję, że wszystkie moje dane personalne, ilustracje, rysunki, artykuły, komiksy, obrazki, fotografie, filmy itd. są obiektami moich praw autorskich (zgodnie z Konwencją Berneńską).
FB jest teraz firmą publiczną. Dlatego też wszystkim użytkownikom tego portalu społecznościowego zaleca się umieszczenie na swoich stronach podobnych powiadomień o prywatności. Inaczej automatycznie pozwala się na dowolne wykorzystanie danych z waszej strony, waszych zdjęć i informacji, opublikowanych w wiadomościach na profilu waszej strony.
Każdy, kto czyta ten tekst może skopiować go na swój profil fb. Dzięki temu będzie chroniony ustawą o prawach autorskich.
Tym komunikatem informuję FB o tym, że rozpowszechnianie, kopiowanie, rozgłaszanie moich informacji osobistych lub każde inne działania w odniesieniu do mojego profilu w sieci społecznościowej są zabronione bez mojej zgody. Powyższe zakazy dotyczą także współpracowników, studentów, agentów lub każdego innego personelu w ten czy inny sposób nadzorowanego przez FB.
Informacja umieszczona w danym ID jest poufna Naruszanie prywatności moich danych jest naruszeniem prawa.
Lub takich wpisów:
Zalecane przez adwokata.UWAGA: Facebook jest już podmiotem publicznym. Wszyscy członkowie muszą publikować notatkę, jak ta.

Oświadczam, że nie wyrażam zgody, aby Facebook używał moich zdjęć ani jakichkolwiek informacji zawartych w moim profilu, moich aktualizacjach i statusach!
Zróbcie kopiuj wklej! Nie udostępniaj
Niestety, tak to nie działa, a publikacja tego typu oświadczenia nie ma żadnego sensu.
Po pierwsze, prawa autorskie do zdjęć, które publikujemy w Facebooku (o ile są zrobione przez nas), a także treści, które sami stworzyliśmy, przysługują ich autorowi. Prawo autorskie chroni twórcę, a ten nie musi publikować żadnych oświadczeń na Facebooku.
Korzystanie z twórczości innych osób dozwolone jest po przeniesieniu praw autorskich, a do tego wymagane jest podpisanie pisemnej umowy, ale media społecznościowe mogą korzystać z udostępnianych przez nas treści bez konieczności zawierania takiej umowy. Każdy użytkownik Facebooka czy innego portalu społecznościowego wyraża zgodę poprzez akceptację regulaminu przy zakładaniu konta.
Niebezpieczne manewry kierowców i wypadki na przejazdach kolejowych [WIDEO]
Fragment treści regulaminu Facebooka, który akceptuje KAŻDY użytkownik portalu, zakładając konto:
W przypadku treści objętych prawem własności intelektualnej (IP, ang. intellectual property), takich jak zdjęcia i filmy, użytkownik przyznaje nam poniższe uprawnienia zgodnie z wprowadzonymi przez siebie ustawieniami prywatności i ustawieniami aplikacji: użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP).
Reasumując, użytkownik portalu społecznościowego, choć ma majątkowe prawa autorskie do opublikowanych treści i zdjęć, które stworzył, to udziela licencji serwisowi, na który się loguje. Na podstawie tej licencji wspomniane treści mogą być publikowane w przestrzeni publicznej, jaką dają media społecznościowe. Publikowanie oświadczeń niczego nie zmieni, bowiem użytkownik zaakceptował regulamin, który dokładnie opisuje zasady korzystania z treści użytkownika przez portal społecznościowy.
Posłuchaj, co o publikowaniu tego typu oświadczeń mówi prawnik, Wojciech Wawrzak:
Polecamy Państwa uwadze:
Polub nas na Facebooku
Zobacz, dlaczego Jim Carrey pozbywa się akcji Facebooka i usuwa konto. Co go rozzłościło? (źródło TVN, X-News):
