Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bibliotekarze z Barcina inicjują działania na rzecz rozwoju osobistego i zawodowego

Maria Warda
Wnioski wypracowane przez uczestników debaty w Barcinie posłużą jako temat do wykorzystania podczas Kongresu Obywatelskiego
Wnioski wypracowane przez uczestników debaty w Barcinie posłużą jako temat do wykorzystania podczas Kongresu Obywatelskiego Archiwum
Rozwój techniki sprawia, iż nie tylko młodzież, ale także seniorzy mają świadomość, że człowiek musi uczyć się całe życie. Temat ten był przedmiotem twórczej debaty.

Biblioteka w Barcinie przy współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundacją Społeczeństwa Informacyjnego, szukała odpowiedzi na pytania, co powinien robić człowiek człowiek, aby rozwinąć skrzydła w trudnej dla wszystkich rzeczywistości.

- Zaproszenie do udziału w tej ogólnopolskiej inicjatywie otrzymaliśmy jako jedna z 42 bibliotek z całego kraju - mówi z dumą Grażyna Szafraniak, dyrektorka barcińskiej książnicy.

Do debaty na ten trudny temat zaproszono ponad 40 osób reprezentujących różne środowiska, między innymi, lokalnych samorządowców, przedstawicielki Powiatowego Urzędu Pracy, przedsiębiorców, osoby związane ze służbą zdrowia, rolnictwem, pedagogów, a także seniorów uczęszczających na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież.

- My młodzi ludzie mamy świadomość, że technika daje nam możliwość rozwijania swoich pasji i zdobywania wiedzy - mówił Filip Skoczyński, przedstawiciel młodzieży. - Jesteśmy zadowoleni, bo zaplecze sportowe Barcina w pełni zaspokaja nasz rozwój fizyczny, a w bibliotece zdobywamy umiejętności jak rozwijać nasze skrzydła, poprzez zdobywanie kompetencji. Uczymy się od liderów gminnych, doświadczonych w różnych dziedzinach aktywności zawodowej i społecznej - doddał Filip Skoczyński.

Stefan Firszt, prezes spółki „Wodbar” mówił z kolei: - Mając wiedzę o potencjale technicznym i infrastrukturze naszej gminy, należy budować kapitał społeczny tak, aby kompetencje mieszkańców powodowały dalszy rozwój i pozwalały angażować się w sprawy miejscowości. Do tego potrzebny jest jednak kompromis i elastyczność współpracy międzypokoleniowej, młodzieży, dorosłych i seniorów. Aby nastąpił rozwój, te grupy muszą się systematycznie komunikować z sobą. Należy zapraszać młodzież na sesje, debaty i spotkania poświęcone rozwojowi lokalnemu - przekonywał Stefan Firszt.

Uczestnicy spotkania uznali, że aktywizować społeczeństwo są w stanie osoby, które posiadają charyzmę, autorytet lidera, potrafią działać partnersko, mają umiejętność komunikacji, potrafią osiągać kompromisy oraz identyfikować się ze społeczeństwem na rzecz którego działają.

Te cechy znalazły się we wnioskach, które zostaną wykorzystane podczas dorocznego Kongresu Obywatelskiego z udziałem świata nauki, kultury, polityki biznesu i dziennikarzy.

Koordynatorem debaty ze strony barcińskiej biblioteki była Stanisława Ciesielska, bibliotekarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!