W połowie listopada zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę nowej biblioteki miejskiej w Świeciu. Prace mają potrwać do końca marca 2015 r.
W styczniu tego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny biblioteki. Wygrał go grudziądzki architekt Michał Jagła, który opracował później szczegółowy projekt wykonawczy.
- Projekt został już przez nas zweryfikowany. W kwestii wyglądu i podstawowych rozwiązań nie będzie on zbytnio różnił się od koncepcji przedstawionej na początku roku - mówi Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu. Najistotniejsza różnica będzie polegała na tym, że na tyłach budynku nie będzie sceny z widownią do organizowania koncertów i imprez letnich.
Druga scena nie jest potrzebna
- Architekt zasugerował jej budowę w pierwotnej wersji, nie wiedząc, że obok mamy amfiteatr. Zrezygnowaliśmy z tego, bo budowa dwóch podobnych obiektów tak blisko siebie mijałaby się z celem – zwraca uwagę Ryszard Sadowski.
Biblioteka będzie miała 1000 m kw. powierzchni użytkowej i powstanie w miejscu płatnego parkingu przy ul. Sienkiewicza. Charakterystyczne dla jej wnętrza będą otwarte przestrzenie, z niewielką liczbą ścian działowych. Na parterze będą znajdowały się, m.in. wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia, stanowiska komputerowe, archiwum, sanitariaty i szatnia. W sali na piętrze zostanie usytuowany księgozbiór dla dzieci i młodzieży oraz sala wielofunkcyjna, mogąca pomieścić do 60 osób. Będzie można w niej urządzać wieczorki autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi czy szkolenia. Na piętrze będzie również wydzielone miejsce z kanapami, fotelami i stołami do zabaw i spędzania czasu przez dzieci.
- Dzieci zostaną pod opieką pracownika, a w tym czasie rodzic będzie mógł przejrzeć księgozbiór, wypożyczyć książkę czy skorzystać z komputera. Chcemy tu takż e organizować zajęcia edukacyjne dla dzieci - wyjaśnia Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.
Od południa i zachodu zaprojektowano taras z ławkami do czytania i wypoczynku. Elewacja w dużej części będzie przeszklona. Powstanie też parking na 31 samochodów. Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, dzięki podjazdowi i windzie. Przybliżony koszt budowy to 5,4 mln zł. <!** reklama>
Może będzie jeszcze taniej
- Rzeczywistą cenę poznamy jednak dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę. Często jest tak, że jest ona wówczas znacznie niższa od pierwotnie planowanej - wyjaśnia Ryszard Sadowski.
Przetarg zostanie ogłoszony w połowie listopada, a rozstrzygnięty nie prędzej niż w grudniu. Prace zaczną się więc wczesną wiosną, chyba, że zima okaże się łagodna i pozwoli na ich wcześniejsze rozpoczęcie.
