Bezpardonowa i często oszczercza kampania przeciwko sędziom...

Bezpardonowa i często oszczercza kampania przeciwko sędziom i lekarzom nabiera tempa

Wojciech Mąka

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Sędziowie są obrażani w internecie

Sędziowie są obrażani w internecie ©Tomasz Czachorowski

- Zgłosiliśmy awarię, przeczyszczono rury i pobrano próbkę wody do zbadania. Do teraz nie pokazano nam wyników. Boimy się, że woda jest skażona – mówi mieszkaniec ulicy Fordońskiej.
Sędziowie są obrażani w internecie

Sędziowie są obrażani w internecie ©Tomasz Czachorowski

Strona internetowa dajwlape.pl na razie dopiero się rozkręca. Żeby napisać coś o sędzim, kuratorze sądowym czy przedszkolu, nie trzeba się logować. Wystarczy odnaleźć nazwisko sędziego. O sędzinie I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy internauta występujący jako Mariusz napisał: „Są tylko dwie możliwości: albo (...) nie zna przepisów ustawy o własności lokali... albo jest skorumpowana... Obie sytuacje oznaczają, że powinna się ogrodem zająć, a nie sądzeniem”. Orzekającą w Toruniu podsumowano: „Sędzina w sądzie okręgowym w Toruniu jest bardzo skorumpowana, każdy wie, że bierze łapówki”. Dwoje innych sędziów także oberwało.


Toruńska sędzia zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko autorowi wpisu. Co się stanie w Bydgoszczy - nie wiadomo. Prezesi sądu byli wczoraj nieuchwytni, przewodniczący I wydziału cywilnego także. Sędzia nie chciała rozmawiać.
- Dziwi mnie czasami bierna postawa sędziów wobec takich wybryków - podsumowuje dr Marek Jeleniewski, specjalizujący się w aspektach prawnych funkcjonowania Internetu. - Te wpisy noszą znamiona zniesławienia. Autorów można ścigać z powództwa cywilnego albo wystosowując tzw. prywatny akt oskarżenia.

Spać spokojnie nie mogą też lekarze, których ocenia się na portalu ZnanyLekarz.pl. - Bardzo często serwery, na których znajdują się strony internetowe z takimi kłamliwymi wpisami, funkcjonują poza granicami Polski - mówi Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej. - Mamy jednak wyjście. Wielkopolska Izba Lekarska zaoferowała lekarzom pomoc prawną firmy, która zajmuje się problemem. Gwarantuje, że w ciągu roku zostaną one skasowane. Osobiście nie znam jednak przypadku, żeby w naszej izbie zgłaszano taką konieczność.

Na profilu „Sfotografuj Policjanta” na Facebooku jego użytkownicy zamieszczają zdjęcia źle zaparkowanych radiowozów, opisują także nieprawidłowe zachowanie funkcjonariuszy. - Nasze reakcje wobec takich wpisów zależą od konkretnej sytuacji, bo nie zawsze wpis wiąże się z naruszeniem dóbr osobistych - mówi Maciej Daszkiewicz z KWP w Bydgoszczy. - Możemy ustalić adres IP komputera i dane jego użytkownika, ale tylko jeżeli zażąda tego sąd...

Trzeba podkreślić, że duży ładunek agresji na portalach sprawia, że wypowiedzi w autentycznie bulwersujących przypadkach są lekceważone.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zak (gość)

Zgłoś naruszenie treści

_mysle,a nawet jestem pewny,jak i 99,9% spoleczenstwa,ze do tytulu zakradl sie blad bedacy proba manipulacji.Powinno byc"Bezpardonowa i bardzo rzadko oszczercza kampania.."(a-nie czesto)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Myslę, że agresja wobec sędziów i lekarzy bierze się stąd, że zarówno tzw. wymiar sprawiedliwości jak i służba zdrowia działaja fatalnie, a lekarze, prokuratorzy i sędziowie pławią sie w dobrobycie...rozwiń całość

Myslę, że agresja wobec sędziów i lekarzy bierze się stąd, że zarówno tzw. wymiar sprawiedliwości jak i służba zdrowia działaja fatalnie, a lekarze, prokuratorzy i sędziowie pławią sie w dobrobycie nie znając biedy i niedostatków stad wynikajacych. Ludzie zadają sobie pytanie: jak to jest: firma dołuje i pracuje źle, a ludzie tam zatrudnieni mają się świetnie ?zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo