Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez zadań domowych, aby... utrwalać wiedzę - komentuje Jarosław Reszka

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Egzamin ósmoklasisty. Można się do niego dobrze przygotować bez zadań domowych?
Egzamin ósmoklasisty. Można się do niego dobrze przygotować bez zadań domowych? Dariusz Bloch, archiwum
Po wielkanocnej labie część dzieciaków wróci do szkoły, jakiej nie znały ani one, ani wiele wcześniejszych pokoleń uczniów. Będzie to bowiem szkoła bez zadań domowych w klasach I-III i z zadaniami nieobowiązkowymi i niepodlegającymi ocenie w pozostałych klasach szkoły podstawowej.

- Dzięki zniesieniu prac domowych uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, na realizowanie swoich pasji i odpoczynek - tak tłumaczy ograniczenie zadań domowy minister edukacji Barbara Nowacka.

A ja czytam te wyjaśnienia pani minister i niczym dawny uczniak z oślej ławki, nie rozumiem ni w ząb. Zgadzam się, że w młodszych klasach podstawówki prawdopodobnie można zrezygnować z zadań domowych bez szkody dla rozwoju młodego człowieka. Ale w starszych klasach, zwłaszcza ósmej? Przecież w tej klasie uczniowie stają przed pierwszym poważnym egzaminem w ich życiu. Egzamin ósmoklasisty ma duży wpływ na to, do jakiej szkoły ponadpodstawowej trafią, to zaś może przesądzić, na jaki kierunek studiów i na jakiej uczelni zostaną przyjęci. A to z kolei ma ogromny wpływ na dobrobyt w dorosłym życiu i satysfakcję z niego. Uczeń powinien zatem przystępować do egzaminu ósmoklasisty jak najlepiej przygotowany.

Czy uda się to zrobić bez ślęczenia w domu nad zadaniami?

Pani minister argumentuje, że zniesieniu obowiązkowych zadań domowych uczniowie będą mieć więcej czasu na utrwalanie wiedzy i przygotowanie się do sprawdzianów. Ależ temu właśnie - utrwalaniu wiedzy i przygotowaniu się po sprawdzianów - służy większość zadań domowych!

Weźmy za przykład przedmiot, którego sporo uczniów nie lubi, a przecież jest bardzo ważny. Mam na myśli matematykę. W ósmej klasie na jej naukę w szkole uczeń ma cztery godziny tygodniowo. Dużo to czy w sam raz? To pytanie zadałem dobrej, doświadczonej nauczycielce tego przedmiotu.

- Jeśli przyjąć, że ucznia nie będzie się obciążało zadaniami domowymi, to absolutnie za mało - odpowiedziała.
Następnie poprosiłem panią matematyczkę, by zajrzała do podręcznika dla ósmoklasistów i wymieniła tematy, których jej zdaniem nie da się dobrze nauczyć tylko podczas czterech godzin lekcyjnych w szkole. Wymieniła pięć: 1. Rozwiązywanie równań i nierówności. 2. Działania na pierwiastkach i potęgach. 3. Przekształcanie wyrażeń algebraicznych. 4. Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa. 5. Obliczenia procentowe.

Do kogo uczeń i rodzice będą mieli pretensje, jeśli egzamin ósmoklasisty wypadnie słabo? Oczywiście do nauczyciela. Część uczniów, w porę zauważywszy luki w umiejętnościach, poprosi rodziców o korepetycje. A co zrobią ci, których rodziców na taki wydatek nie stać? Prawdopodobnie stracą szansę na dobre życie już na poziomie podstawówki.

Podobne dylematy staną przed nauczyciela i uczniami na lekcjach języka polskiego, których w ósmej klasie jest pięć godzin tygodniowo.

Myślę, że szczególny kłopot mogą mieć z wyćwiczeniem pisemnych form wypowiedzi - na przykład słynnej rozprawki. A umiejętność napisania rozprawki to nic innego, jak umiejętność wyrażenia swoich sądów w sposób klarowny i uporządkowany. Przydaje się to w wielu sytuacjach życiowych i uważam, także na przykładzie studentów dziennikarstwa, że nie da się tego wyćwiczyć na lekcji w 30-osobowej klasie, w której uczniowie pracują w bardzo różnym tempie.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera