Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą niższe rachunki za ciepło na Osowej Górze? KPEC w Bydgoszczy daje nadzieję

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Obecnie mieszkańcy Osowej Góry zapłacą za ciepło o ok. 15% więcej niż mieszkańcy innych osiedli - informuje KPEC
Obecnie mieszkańcy Osowej Góry zapłacą za ciepło o ok. 15% więcej niż mieszkańcy innych osiedli - informuje KPEC Sławomir Kowalski
Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy zapowiada na koniec lutego zakończenie inwestycji, która ma na celu połączenie systemu ciepłowniczego Osowej Góry z pozostałą częścią Bydgoszczy. Efektem tego ma być ujednolicenie cen ciepła dla odbiorców Osowej Góry i reszty miasta.

Zobacz wideo: Mieszkańcy Osowej Góry w Bydgoszczy dostają podwyżki czynszu

od 16 lat

Mieszkańcy Osowej Góry żyją tematem podwyżek czynszu, które otrzymali od Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Zrzeszeni. Wyższe opłaty zafundowały lokatorom także inne spółdzielnie w Bydgoszczy, ale nigdzie nie były one tak duże, jak na Osowej Górze.

Wysoka taryfa KPEC dla Osowej Góry

Jak tłumaczył nam kilka dni temu Krzysztof Szpakowski, prezes Zarządu MSM Zrzeszeni, podwyżka opłat niezależnych od spółdzielni związana jest ze wzrostem cen za energię cieplną i wynika z wysokiej taryfy, którą przedstawiło KPEC w Bydgoszczy. Na podwyżki wpłynął też wzrost podatku VAT z 5 na 23%. - Dla zasobów spółdzielni Zrzeszeni na Osowej Górze cena jednego gigadżula w taryfie KPEC wzrosła średnio o 168%. W czynszu opłata zmienna wzrosła średnio w zależności od mieszkania o ok. 130% - wyjaśniał Krzysztof Szpakowski. W pozostałych zasobach tej spółdzielni (w Fordonie, na Glinkach i w Śródmieściu) skala podwyżek jest mniejsza. Prezes Zarządu MSM Zrzeszeni mówił, że wynika to z pochodzenia ciepła z różnych źródeł. - Źródłem ciepła dla większej części miasta jest Elektrociepłownia II i taryfa oparta o PGE. Do tego dochodzi ciepło z biogazowni i spalarni odpadów. Osowa Góra nie jest podpięta do miejskiej sieci ciepłowniczej. Źródłem ciepła jest tutaj kotłownia węglowa należąca do KPEC - tłumaczył Krzysztof Szpakowski.

Taryfy dla Osowej Góry i pozostałych osiedli zostaną ujednolicone

Poprosiliśmy KPEC o komentarz. W odpowiedzi spółka informuje, że "około 85% ciepła dostarczanego do odbiorców w Bydgoszczy pochodzi z PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, blisko 14% z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura Sp. z o.o., a około 1% ze źródła KPEC - ciepłowni opalanej miałem węgla kamiennego na Osowej Górze, przy której KPEC uruchamia elektrociepłownię pracującą w wysokosprawnej kogeneracji zasilanej gazem ziemnym. Spółka nie ma wiedzy, by na terenie Bydgoszczy ciepło produkowała biogazownia".

Jeśli chodzi o brak podpięcia Osowej Góry do miejskiej sieci, to KPEC od ponad 4 lat realizuje zadanie polegające na budowie sieci ciepłowniczej łączącej wyspowy system ciepłowniczy Osowej Góry z pozostałą częścią Bydgoszczy.

- Zakończenie inwestycji planowane jest na 28 lutego 2023 roku. Po tym terminie wprowadzimy zmiany w koncesji oraz wystąpimy o zmianę taryfy, tak by ceny ciepła dla odbiorców Osowej Góry i reszty Bydgoszczy zostały ujednolicone - przekazał nam Tomasz Lewandowski, kierownik Biura Zarządu KPEC.

Przedstawiciel KPEC dodaje, że wprowadzona 30 grudnia 2022 roku taryfa była pierwszą zmianą cen na osiedlu Osowa Góra od października 2021 roku, a od 2021 roku w Bydgoszczy taryfa była zmieniana czterokrotnie - głównie na wniosek PGE Energia Ciepła S.A. - Skala podwyżek wynika przede wszystkim z ogromnego wzrostu cen nośników energii, w tym przypadku miału węgla kamiennego (wzrost pięciokrotny) oraz energii elektrycznej - wyjaśnia Tomasz Lewandowski.

KPEC wylicza, że średni procentowy wzrost w skali Bydgoszczy wynosi ok. 27% ceny netto (z wyłączeniem Osowej Góry, gdzie wzrost wynosi ok. 100% ceny netto). - Obecnie mieszkańcy Osowej Góry zapłacą za ciepło o ok. 15% więcej niż mieszkańcy innych osiedli - informuje kierownik Biura Zarządu KPEC.

Różne ceny na jednym osiedlu?

Tematem podwyżek zainteresowała się Rada Osiedla Osowa Góra. Jej przewodniczący, Radosław Ginther podawał przykład Spółdzielni Mieszkaniowej SIM, która ma podlegać pod ten sam system ciepłowniczy KPEC na Osowej Górze, co MSM Zrzeszeni. - W SIM podwyżki nie były tak duże. Czy KPEC stosuje dla każdego inne wyliczenia? - zastanawiał się Radosław Ginther.

KPEC odpowiada, że "obowiązujące ceny i stawki są jednakowe dla wszystkich odbiorców w danej taryfie, a więc każda spółdzielnia/wspólnota, zakład, obiekt handlowy ma jednakowe stawki jeżeli zasilany jest z jednego źródła ciepła". - Nie mamy wpływu na rozliczenia spółdzielni, a różnice w rozliczeniach Spółdzielni SIM i MSM Zrzeszeni na jednym osiedlu wynikają prawdopodobnie ze sposobu rozliczeń na linii spółdzielnia-spółdzielcy. KPEC rozlicza się z odbiorcą-klientem, czyli spółdzielnią, a nie każdym spółdzielcą indywidualnie - tłumaczy Tomasz Lewandowski.

W czwartek 12 stycznia, o godzinie 17.30 w Szkole Podstawowej nr 64 przy ul. Sardynkowej 7 odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców. Przedstawiciele MSM Zrzeszeni udzielą wyjaśnień, poinformują o podjętych działaniach zmierzających do obniżenia obciążeń finansowych oraz przedstawią propozycje natychmiastowych działań w ramach spółdzielni. Na spotkanie zaproszono prezydenta Bydgoszczy oraz prezesa KPEC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo