Rok 2024 jest szczególny w historii bydgoskiego ciepłownictwa. 95 lat temu - 21 grudnia 1929 r. rozpoczęła swoją działalność pierwsza elektrociepłownia miejska na bydgoskich Jachcicach, obecnie niskoemisyjna Elektrociepłownia Bydgoszcz I.
W następnych latach oddano do użytku przemysłową elektrociepłownię Zakładów Chemicznych Zachem, aktualnie już nieistniejącą - Elektrociepłownię Bydgoszcz III. Jej początki sięgają II wojny światowej. Jednak główne źródło ciepła dla mieszkańców stanowiła największa część elektrociepłowni - Elektrociepłownia Bydgoszcz II.
Medal marszałka dla elektrociepłowni
- Bydgoska elektrociepłownia, która od 95 lat nieprzerwanie dostarcza ciepło dla miasta, jest najstarszą jubilatką w Grupie PGE. Nasze działania prowadzimy w poszanowaniu środowiska naturalnego, realizując nowoczesne inwestycje, pozwalające na poprawę powietrza w regionie i ograniczanie wpływu naszej działalności na otoczenie - chwalił się Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy. - Długoletnią historię elektrociepłowni tworzą pokolenia energetyków. To dzięki ich zaangażowaniu i ciężkiej pracy mamy możliwość rozwoju, zmieniając się i wdrażając nowoczesne rozwiązania technologiczne - dodał.
Podczas gali dyrektor bydgoskiej elektrociepłowni Sebastian Wasilewski odebrał z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego medal marszałka województwa „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”, który jest przyznawany za szczególne zasługi na rzecz regionu.
Bydgoska ciepłownia pełna inwestycji
Jubileusz 95-lecia był również doskonałą okazją do uhonorowania wielu zasłużonych pracowników. Przekazano odznaczenie resortowe „Za zasługi dla energetyki”, a także odznaczenia zakładowe „Zasłużony Pracownik Elektrociepłowni w Bydgoszczy” za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych.
Bydgoska elektrociepłownia w ostatnich latach zrealizowała wiele inwestycji mających wpływ na poprawę środowiska naturalnego, m.in. turbozespoły TG-5 i TG-2, nastawnię CDC (monitoruje pracę kotłów i turbin) oraz instalacje odsiarczania i odazotowania spalin, których celem jest redukcja emisji dwutlenku siarki i pyłu.
Najnowsza inwestycja z 2023 r. to nowoczesna niskoemisyjna kotłownia gazowa o łącznej mocy ok. 40 MW.
