Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo wielu ludziom zależy na tym, by przywrócić dawny charakter Szwederowa

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Skwer u zbiegu ulic Skorupki i Orlej przed wojną był oczkiem w głowie mieszkańców Szwederowa, którzy bardzo o niego dbali
Skwer u zbiegu ulic Skorupki i Orlej przed wojną był oczkiem w głowie mieszkańców Szwederowa, którzy bardzo o niego dbali Dariusz Bloch
„Dzieci bawiące się z rybą” - popadająca w ruinę rzeźba z fontanny na Szwederowie jest coraz bliżej uratowania.

Pieniądze na spełnienie marzeń szwederowiaków, kochających swą dzielnicę, wezmą się z programu inicjatyw lokalnych „5 na 6”. To część miejskiego budżetu, zarezerwowana na realizację projektów wskazanych przez mieszkańców (5 milionów złotych do podziału między 6 rad dzielnic).
[break]

- Z naszej części na kompleksową rewitalizację skweru przekażemy 60 tysięcy złotych - informuje Bogusław Aleksander Deja. - Jesteśmy też zdeterminowani, by projekt dokończyć.

Bo - co najważniejsze - pomysłodawcy odnowienia zaniedbanej fontanny - symbolu Szwederowa - w swych planach poszli dalej. Do dziś w ratuszu można składać odpowiedzi na ogłoszoną ofertę wykonania kosztorysu i dokumentacji rewaloryzacji całego skweru Tadeusza Nowakowskiego. Obejmowałaby ona konserwację rzeźby i tzw. brodzianki, a także znajdującego się w pobliżu pomnika - krzyża (również autorstwa T. Gajewskiego) oraz inwentaryzację i ekspertyzę budowlaną stanu technicznego istniejących historycznych budowli skweru. Przed wojną bowiem skwer zakomponowany został na trzech tarasach, przylegających do wybudowanej w 1928 łaźni miejskiej (dziś mieści się w niej Centrum Kultury, Higieny i Zdrowia Psychicznego Aleksandra Araszkiewicza). Przy łaźni znajdował się betonowy, okrągły basen. Po bokach okalały go trawniki z rozpiętymi na specjalnych płotach różami. Na niższym tarasie mieścił się ogródek jordanowski z piaskownicą. Najniższy poziom zajmował trawnik z niskim żywopłotem.
- Od jesieni, kiedy upubliczniliśmy apel o pilną renowację zniszczonej fontanny „Dzieci bawiące się z rybą”, odbyliśmy niezliczone spotkania, na których zastanawialiśmy się, jak najszybciej do tego doprowadzić - opowiada Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Podmiotów zaangażowanych w sprawę było bez liku. Oprócz TMMB i, oczywiście, Rady Osiedla Szwederowo, kilka wydziałów Urzędu Miasta Bydgoszczy, Alicja Witowska-Araszkiewicz z CKHiZP oraz miejski plastyk i konserwator zabytków. Nikt nie miał wątpliwości, że symbol dzielnicy, jej architektoniczną dominantę, trzeba ratować. Trzeba było tylko znaleźć na to pieniądze. Wygospodarowanie na ten cel funduszy z programu „5 na 6” wydaje się idealnym pomysłem, a przygotowanie kosztorysu renowacji - ważnym krokiem do celu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!