Badajmy się aby żyć – październik miesiącem świadomości raka piersi

Materiał informacyjny Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ w Bydgoszczy
20 października na antenie Radia PiK, w ramach audycji „Dyżur eksperta” słuchacze mogli poznać zmiany jakie wchodzą w programie profilaktyki raka piersi oraz usłyszeć jak istotne są badania profilaktyczne dla skuteczności leczenia. Na pytania słuchaczy odpowiadali reprezentująca Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy, rzecznik prasowy, Barbara Nawrocka oraz prof. Tomasz Nowikiewicz, chirurg, onkolog, kierownik oddziału klinicznego nowotworów piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej z Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi, stąd też właśnie temat profilaktyki i leczenia tych nowotworów zagościł na radiowej antenie. Ważnym przyczynkiem do tej rozmowy są również zmiany w programie profilaktyki raka piersi wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia od 1 listopada tego roku.

Mammografia dla szerszej grupy pań

- Jeszcze do końca października, w programie badań profilaktycznych raka piersi, mogą wziąć udział panie w wieku 50-65 lat, które nie wykonywały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Od listopada te granice wieku ulegają zmianie i z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać panie w wieku od 45 do 74 lat – informowała Barbara Nawrocka. - Myślę, że to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich Pań. W przypadku pań spoza wspomnianej grupy wiekowej, jeśli istnieje jakiekolwiek wskazanie, to na podstawie skierowania od lekarza mogą one skorzystać z tzw. diagnostycznej mammografii.

- Przed przyjściem do radia sprawdziłam statystyki korzystania z profilaktycznej mammografii za niecałe dziesięć miesięcy tego roku. Z badań tych skorzystało w skali województwa kujawsko-pomorskiego 48 tysięcy pacjentek. W porównaniu do ubiegłego roku jest to w tym samym okresie, więcej o około 4 tysiące kobiet, ale z kolei w roku 2021 było to 51 tysięcy pań. Także te wyniki wciąż jeszcze nie są satysfakcjonujące, i dlatego NFZ podejmuje szereg działań mających na celu promowanie badań profilaktycznych – kontynuowała pani rzecznik. - Obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w programie profilaktyki raka piersi uczestniczy 12 pracowni mammograficznych stacjonarnych i 4 mammobusy, które docierają do najmniejszych miejscowości. Tylko dzisiaj mammobusy odwiedziły Bobrowo, Osiek i Zbiczno. Zarówno listę placówek stacjonarnych jak i aktualny harmonogram odwiedzin mammobusów można znaleźć na stronie internetowej Funduszu – zaznaczała pani rzecznik.

Profilaktyka kluczowa do wyleczenia

Rak piersi to najczęściej występujący w Polsce kobiecy nowotwór złośliwy. Rocznie rozpoznaje się go u około 20 tysięcy kobiet. Wcześnie wykryty jest jednak uleczalny.

- Profilaktyka wtórna zachorowań na nowotwory złośliwe, w tym raka piersi, jest nie do przecenienia. Wczesne wykrycie choroby naprawdę daje pacjentce możliwość myślenia o całkowitym wyleczeniu – podkreślał prof. Tomasz Nowikiewicz. - Możliwości profilaktyczne mamy w Polsce podobne do krajów, w których leczenie raka piersi jest na najwyższym poziomie. Świadomość w tym zakresie jednak na dużo niższym. W krajach Skandynawskich do takich samych badań, na takiej samej jakości sprzęcie, zgłasza się ponad 90 procent pań z danej grupy wiekowej. U nas w najlepszych momentach było to tylko ok. 40 procent. Jeśli zaś choroba częściej jest wykrywana na wczesnym etapie rozwoju to w efekcie więcej Szwedek czy np. Holenderek może być leczone skuteczniej.

W Polsce, niestety, rak piersi jest wciąż wykrywany zbyt późno i tylko w 20 procentach przypadkaów chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium.
- Wielokrotnie zadawałem sobie pytanie, dlaczego między innymi program wczesnego wykrywania raka piersi nie cieszy się należytą popularnością. Trudno tu znaleźć jedną odpowiedź. Myślę, że im częściej, im intensywniej będziemy przypominali o zasadności profilaktyki, tym większa będzie szansa aby utrwalić potrzebę takich zachowań w społeczeństwie – rozważał onkolog.
- Rak piersi przez dwa, nawet do trzech lat może nie dawać żadnych objawów. W badaniu mammograficznym zaś można wykryć zmiany, które jeszcze nie dają żadnych objawów. W pewnym momencie będziemy mieli jednak do czynienia z chorobą objawową. W tym przypadku apeluję do pań o reakcję na zauważenie jakiegokolwiek zgrubienia, guzka, czegokolwiek nowego w obrębie piersi. Trzeba na to reagować jak najszybciej – zachęcał profesor.

Gość radiowej audycji wymieniał również czynniki ryzyka. - Podstawowe to wiek i płeć. Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór u kobiet. Najczęściej diagnozowany jest u pań w szóstej i siódmej dekadzie życia, czyli w przedziale wiekowym 50-69 lat. Już wcześniej mamy jednak wpływ na to co będzie się działo z naszym organizmem w późniejszych latach. Nawyki żywieniowe, brak ruchu, długotrwała hormonoterapia, to czynniki ryzyka na które możemy wpływać. Według obecnych danych 10 procent zachorowań na raka piersi jest uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi, ale można podejrzewać, że jest to niedoszacowana wartość i nie o wszystkich uwarunkowaniach genetycznych jeszcze wiemy - tłumaczył.

W czasie audycji słuchacze usłyszeli również zapewnienie, że mammografia profilaktyczna jest badaniem na które nie trzeba czekać w kolejce. Wystarczy przyjść i zgłosić się na badanie. Po pierwszym skorzystaniu z mammografii, o kolejnych badaniach nie trzeba pamiętać samemu, ponieważ przypomnienie dostaniemy automatycznie smsem wraz z informacją kiedy i gdzie mamy się na nie udać, lub kiedy w naszej okolicy pojawi się mammobus.


Profilaktyka raka piersi:
  • Od 1 listopada 2023 r. z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety między 45. a 74. rokiem życia.
  • Kobiety poniżej 45 roku życia powinny wykonywać badanie ultrasonograficzne (USG) piersi. Badanie to jest zalecane dla kobiet młodszych, które mają w piersiach więcej tkanki gruczołowej, niż tłuszczowej. Obraz możliwych zmian jest wtedy bardziej widoczny na USG, niż podczas promieniowania rentgenowskiego przy mammografii. Skierowanie na badanie otrzymasz od swojego lekarza ginekologa.
  • Aby sprawdzić gdzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych wystarczy zajrzeć na strony internetowe nfz-bydgoszcz.pl w zakładce „dla pacjenta” lub pacjent.gov.pl w zakładce „Profilaktyka”, albo zadzwonić na bezpłatną całodobową Telefoniczną Informację Pacjenta pod numer 800 190 590

Warto wiedzieć:
  • Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30 proc.. Co pokazuje, że warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.
  • Regularne samobadanie piersi należy wykonywać już po ukończeniu 20. roku życia. Poznasz dokładnie budowę swoich piersi, dzięki czemu będziesz w stanie ocenić, czy zaszły jakieś niepokojące zmiany od ostatniego samobadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Badajmy się aby żyć – październik miesiącem świadomości raka piersi - Nowości Dziennik Toruński