Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy brakuje mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Mieszkania chronione i wspomagane powstają w Kujawsko-Pomorskiem. Mogą w nich znaleźć swoje miejsce osoby z niepełnosprawnościami, samotne i starsze. Ile będzie ich w Bydgoszczy?
Mieszkania chronione i wspomagane powstają w Kujawsko-Pomorskiem. Mogą w nich znaleźć swoje miejsce osoby z niepełnosprawnościami, samotne i starsze. Ile będzie ich w Bydgoszczy? Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski
Mieszkania wspomagane to takie, w których mogą usamodzielniać się osoby z niepełnosprawnością. Sprawdzamy, ile takich lokali powstało w Bydgoszczy i innych miastach w Kujawsko-Pomorskiem.

O utworzeniu w Bydgoszczy 11 mieszkań wspomaganych mówiło się już w 2017 roku. Lokale miały powstawać wtedy na Wilczaku i Okolu.

W 2019 roku Urząd Marszałkowski z kolei informował, że Bydgoszczy i Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) przy wsparciu środków z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego powstały zarówno mieszkania chronione i wspomagane, w których swoje miejsce znalazły osoby potrzebujące, starsze, bezdomne. Placówka tego typu budowana była także w Tucholi. Kolejne miały powstać w pięciu innych lokalizacjach.

"Mieszkanie chronione i wspomagane są formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Rodzajem mieszkań chronionych są mieszkania wspierające i mieszkania treningowe", informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko Pomorskiego.

– W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym na realizację projektów pomocy osobom najsłabszym przeznaczamy wielomilionowe środki. Dzięki temu w regionie powstają mieszkania, w których osoby niepełnosprawne, starsze, bezdomne, opuszczające domy dziecka i pieczę zastępczą otrzymują codzienną pomoc, a także przygotowują się do samodzielnego życia – informował marszałek Piotr Całbecki

I tak, w Kamieniu Krajeńskim powstały dwa mieszkania chronione dla dziewięciu osób starszych. Inwestycja została zrealizowana na dwóch nieużywanych kondygnacjach budynku kamieńskiego Domu Pomocy Społecznej. Mieszkania są przeznaczone dla osób, które nie wymagają całodobowej opieki ze strony placówki, ale potrzebują wsparcia ze względu na wiek i trudną sytuację życiową. Wsparcie z RPO na realizację inwestycji wyniosło 325 tysięcy złotych. Więcej w materiale: „Mieszkania dla seniorów w kamieńskim DPS”.

W Bydgoszczy, jak wynika z informacji UM województwa, realizowano projekt przebudowy zdegradowanych lokali zasobu komunalnego miasta w celu ich adaptacji na mieszkania wspomagane. W ten sposób powstało pięć mieszkań przy ulicach Kanałowej, Nakielskiej, Chełmińskiej, Grunwaldzkiej i Długosza, w których znalazło się miejsce dla 20 osób bezdomnych i niepełnosprawnych. Koszt realizacji tego projektu wyniósł 791 tys. złotych, a wsparcie z RPO 672 tys. złotych.

Mieszkania specjalne w Bydgoszczy i innych miastach

Ile takich lokali działa obecnie? I ile osób może znaleźć, bądź już znalazło tam swoje miejsce? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Bydgoszczy. Czekamy na odpowiedź. Z kolei z wykazu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w mieście istnieją trzy mieszkania wspomagane, wszystkie przy ulicy Techników i jedno treningowe, przy ulicy Kapuściska. Łącznie znajdują się tam miejsca dla 13 osób.

W tym samym wykazie znalazły się również dwa lokale w Toruniu, prowadzone przez Kujawsko-Pomorską Fundację Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym.

W Tucholi powstał budynek Powiatowego Centrum Wsparcia, w którym swoją siedzibę znalazły Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi, Powiatowy Zespół d.s. Orzekania o Niepełnosprawności, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tucholi, środowiskowy dom samopomocy oraz właśnie mieszkania wspierane, w którym swoje miejsce znajdą osoby niepełnosprawne.

- Mamy dwa takie miejsca, z czego jedno znajduje się w naszym budynku, dwa kolejne są wynajmowane z zasobu komunalnego Tucholi - mówi Przemysław Zysnarski, kierownik działu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w tucholskim PCPR.

Wcześniej lokale znajdowały się pod opieką osoby zatrudnionej na pół etatu, obecnie ma się nimi zajmować jeden z pracowników PCPR.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera