„Sytuacja w regionie jest trudna, lecz strona ukraińska kontroluje przebieg wydarzeń" – czytamy w komunikacie. Dowództwo podkreśla, że minionej doby nie stwierdzono po stronie rosyjskiej prób koncentracji ludzi ani sprzętu, które zapowiadałyby próby przejścia Rosjan do natarcia.
Przeciwnik siłami plutonu starał się kontratakować Andrijiwkę w obwodzie połtawskim, ale bez powodzenia. Ciężkie śmigłowce atakowały pozycje ukraińskie, nie powodując strat.
W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy ataki z użyciem helikopterów i siedem bombardowań z samolotów. Zniszczono pięć umocnionych punktów oporu, trzy miejsca koncentracji sprzętu w obwodzie Chersońskim i dwa magazyny amunicji koło Mikołajowa.
Żołnierze ukraińscy przeprowadzili też około 200 ostrzałów rakietowych, niszcząc rosyjski punkt obserwacyjny, sześć składów amunicji w okolicy Chersonia, a także haubicę, dwa zestawy moździerzy, samolot bezpilotowy i 13 ciężarówek.
Wojna na Ukrainie. Ilu Rosjan zginęło?
Jak podała w czwartek agencja Reutera, według najnowszych szacunków amerykańskiego wywiadu w trakcie trwającej od 24 lutego br. inwazji na Ukrainę Rosja straciła już 15 tys. żołnierzy, a 45 tys. zostało rannych. Szef CIA William Burns ocenił, że to „dość znaczne straty”. Dodał, że straty siły żywej (żołnierzy) po stronie ukraińskiej są także „znaczne”, choć prawdopodobnie nieco mniejsze. Burns powiedział, że CIA udostępnia Ukrainie znaczną ilość informacji wywiadowczych. Według niego Ukraińcy skutecznie wykorzystują te dane.
Rosja klasyfikuje zgony swoich wojskowych jako tajemnicę państwową nawet w czasach pokoju, dlatego nie aktualizowała często swoich oficjalnych danych dotyczących ofiar w czasie wojny przeciwko Ukrainie. 25 marca Rosja poinformowała, że podczas działań na Ukrainie zginęło 1351 rosyjskich żołnierzy.
Według codziennych raportów sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy w czasie wojny zabito już ponad 38 750 rosyjskich żołnierzy. Rząd ukraiński przyznał w czerwcu, że w toczących się walkach ginie 100-200 ukraińskich żołnierzy dziennie.
Źródło: Polskie Radio 24, reuters.com
mac
