Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

28 czerwca do bydgoskiego szpitala przywieziono Krzysztofa Krawczyka. Piosenkarz miał wypadek na szosie w regionie [kalendarium 28.06.]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
28 czerwca 1988 roku do bydgoskiego szpitala im. dra Biziela przywieziono znanego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka wraz z żoną i synem. Cała trójka odniosła obrażenia w wypadku, do którego doszło w Buszkowie koło Koronowa, gdzie jadący fiatem 125p Krawczyk uderzył w przydrożne drzewo.
28 czerwca 1988 roku do bydgoskiego szpitala im. dra Biziela przywieziono znanego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka wraz z żoną i synem. Cała trójka odniosła obrażenia w wypadku, do którego doszło w Buszkowie koło Koronowa, gdzie jadący fiatem 125p Krawczyk uderzył w przydrożne drzewo. Krystian Dobuszynski
Zobacz, co jeszcze ciekawego lub ważnego wydarzyło się 28 czerwca w Bydgoszczy i regionie.

28 czerwca 1238 roku ukazała się pierwsza wzmianka źródłowa o istnieniu kasztelanii i bydgoskim kasztelanie Sędzisławie wzgl. Sulisławie (Suzzlaus castellanus de Budegac) zapisana najprawdopodobniej przez skrybę kancelarii krzyżackiej, w której spisano dokument układu politycznego pomiędzy Zakonem Krzyżackim a Kazimierzem, księciem kujawskim.

28 czerwca 1392 roku po śmierci Wiganda, brata króla Jagiełły, w którego pieczy pozostawało miasto, Bydgoszcz wróciła pod bezpośredni zarząd króla Władysława Jagiełły.

28 czerwca 1829 roku przy ulicy Długiej otwarto pierwsze w mieście Studium Nauczycielskie. Przyjmowano tam tylko osoby pochodzenia niemieckiego.

28 czerwca 1919 roku postanowieniem traktatu wersalskiego, kończącego I wojnę światową, Bydgoszcz została przyznana Polsce.

28 czerwca 1922 roku z inicjatywy grupy bydgoskich artystów odbyło się inauguracyjne zgromadzenie powołujące Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego, pierwszą polską instytucję zajmującą się życiem muzycznym miasta. Po II wojnie towarzystwo reaktywowano, stało się wówczas bazą do powstania i działalności najważniejszych instytucji muzycznych miasta - Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej i Studia Operowego.

Tego samego dnia bydgoszczanie mieli okazję obejrzeć premierę drugiego filmu produkcji bydgoskiej wytwórni „Polonia-Film” pod tytułem „Gaby złote łoże”.

28 czerwca 1926 roku podczas lotu szkolnego nad bydgoskim lotniskiem zginął uczeń miejscowej szkoły pilotów, Bolesław Studziński. Jego samolot wszedł w manewr zwany korkociągiem, którego pilot aż do zderzenia z ziemią nie umiał opanować.

Tego samego dnia w operze „Faust” prezentowanej na deskach Teatru Miejskiego przez warszawski Teatr Wielki wystąpił w roli Fausta Jan Kiepura. To był jedyny występ wybitnego śpiewaka w Bydgoszczy.

28 czerwca 1929 roku w kinie „Nowości” w nieistniejącym budynku przy ul. Mostowej odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Nasza Bydgoszcz” zrealizowanego w warszawskim „Film-Studio”.

28 czerwca 1936 roku w Bydgoszczy rozpoczął się dwudniowy XVI Zjazd Katolicki Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Poznańskiej z udziałem prymasa Polski Augusta Hlonda. Na powitanie gościa odbyła się na pl. Piastowskim msza polowa, a następnie późnym wieczorem widowisko – misterium wg ks. Piotra Calderona „Tajemnice mszy św.” na Starym Rynku na tarasie kościoła pojezuickiego z udziałem ok. 8 tys. widzów.

28 czerwca 1964 roku piłkarze bydgoskiego Zawiszy, wygrywając w Krakowie z Cracovią 1:0, awansowali do piłkarskiej ekstraklasy. Następnego dnia odbyła się na stadionie Zawiszy wielka powitalna feta z udziałem władz miasta i kibiców.

28 czerwca 1973 roku przyszłym budowniczym Opery Nova, Bydgoskiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Miejskiego przekazany został plac pod gmach przyszłej opery. Jego budowa zaplanowana początkowo na lat 9 trwała rekordowo długo, bo aż… 33 lata.

28 czerwca 1979 roku miało miejsce oficjalne oddanie do użytku Szpitala Wojewódzkiego im. dr Jana Biziela przy ul. Kornela Ujejskiego

28 czerwca 1983 roku niszczejący cmentarz Starofarny doczekał się na wniosek powstałego w maju tego roku Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Starofarnego wpisu cmentarza do rejestru zabytków i objęcia go opieką konserwatorską. Od najbliższego Dnia Zmarłych rozpoczęto też przeprowadzanie kwesty na renowację nagrobków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

28 czerwca 1988 roku do bydgoskiego szpitala im. dra Biziela przywieziono znanego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka wraz z żoną i synem. Cała trójka odniosła obrażenia w wypadku, do którego doszło w Buszkowie koło Koronowa, gdzie jadący fiatem 125p Krawczyk uderzył w przydrożne drzewo.

28 czerwca 1989 roku w Bydgoszczy miał miejsce strajk pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, o którym wcześniej nie uprzedzono bydgoszczan. Po wielu godzinach negocjacji płacowych udało się dojść do kompromisu i strajk rozwiązano.

28 czerwca 1999 roku w pobliżu V śluzy na Starym Kanale trzej mężczyźni pobili i skopali 30-latka, który po przewiezieniu do szpitala zmarł. Rok później napastnicy zostali skazani na kary kilkuletniego pozbawienia wolności.

28 czerwca 2014 roku zmarł Jerzy Puciata, wybitny bydgoski plastyk pochodzący z Wilna. Został pochowany na cmentarzu parafii św. Jerzego w Toruniu.

Jak przeżyć upały? Krzysztof Wiśniewski ma rady, jak je przetrwać:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera