Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzali pałace powiatów nakielskiego i żnińskiego

Iwona Matusiak
Muzeum Ziemi Szubińskiej
Akcja Katolicka przy parafii świętego Wita w Słupach już po raz kolejny zrealizowała projekt związany z historią regionu i jej popularyzacją.

- Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, pisząc projekt ,,Na pałacowym szlaku Krajny i Pałuk”, pozyskał dotacje ze Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Do współpracy w jego realizacji zaprosiliśmy pracowników Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz uczniów koła historyczno-regionalnego Gimnazjum nr 1 w Szubinie - informuje Marlena Posadzy z Akcji Katolickiej. - Zanim wybraliśmy się na szlak, młodzież z koła historycznego przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą poszczególnych miejsc na trasie wycieczki i przybliżyła historię każdego z nich - dodaje.

Zwiedzali pałace powiatów nakielskiego i żnińskiego
Muzeum Ziemi Szubińskiej

Jednym z elementów programu była wycieczka, podczas której grupa ochotników zwiedziła i dowiedziała się wiele na temat pałaców powiatu nakielskiego i żnińskiego. Na mapie marszruty znalazły się więc obiekty w Grocholinie, Chwaliszewie, Samostrzelu, Potulicach, Samoklęskach, Lubostroniu, Grochowiskach Szlacheckich.
- Realizując „Na pałacowym szlaku Krajny i Pałuk”, chcieliśmy przybliżyć dzieje danego miejsca i mieszkających tam ludzi, bo przecież dwory to nie tylko specyficzna i ciekawa architektura, ale także zjawisko historyczne i kulturowe. To również miejsce określonych wartości, także tych patriotycznych - wyjaśnia Marlena Posadzy.

- Zwiedzając te miejsca, przekonaliśmy się, że pałace są w różnym stanie. Jedne zachwycają swoim pięknem, wprowadzając turystów w klimat dawnych czasów i swej świetności, inne wymagają ogromnego nakładu finansowego, żeby przywrócić im dawny blask. Swoim pięknem urzekły nas także przylegające do pałaców parki, które od 1986 roku również są zabytkami - dodaje.

Zwiedzali pałace powiatów nakielskiego i żnińskiego
Muzeum Ziemi Szubińskiej

Wszyscy zwiedzający mieli okazję odkrywać na nowo rolę pałaców, jaką pełniły one w życiu lokalnych społeczności, ale także ich znaczenie dla współczesnej edukacji historycznej i kulturowej.

Głównymi celami zrealizowanego projektu było popularyzowanie szczególnie wśród młodzieży tematyki historycznej regionu, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu oraz uświadomienie młodym ludziom, że znajomość historii pozwala lepiej rozumieć współczesny świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!