Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS odpuszcza długi. 3,5 tysiąca osób z Bydgoszczy i okolic ubiega się o darowanie zobowiązań

Hanna Walenczykowska
Artyści, właściciele spółek, spadkobiercy osób, które miały zobowiązania wobec ZUS mogą złożyć wniosek o oddłużenie. Termin upływa 15 stycznia 2015 roku.

Od listopada 2012 roku działa ustawa abolicyjna. Na podstawie zawartych w niej zapisów można starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie długów. Niektórzy już to zrobili.
[break]
- Od początku obowiązywania ustawy, czyli od 15 stycznia 2013 r., do naszego oddziału i jednostek terenowych w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Świeciu, Nakle, Żninie, Tucholi i Sępólnie Krajeńskim wpłynęło blisko 3,5 tysiąca wniosków - wyjaśnia Iwona Puzowska, naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów Oddziału ZUS w Bydgoszczy. - Tych, którzy dotąd nie zdecydowali się na złożenie wniosku w sprawie umorzenia, zachęcam, aby nie odkładali tej decyzji na później i jak najszybciej zgłosili się do ZUS.

Czasu jest niewiele, ponieważ termin składania wniosków upływa 15 stycznia 2015. O umorzenia mogą wystąpić osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu albo były wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej. Z abolicji mogą skorzystać także spadkobiercy i osoby trzecie, które otrzymały decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek.

Abolicji podlegają składki na ubezpieczenia społeczne, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz opłaty dodatkowe. Zaliczamy do nich: należne od obowiązkowych składek odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe i koszty egzekucyjne. Umorzeniu podlegają również niespłacone zaległości rozłożone na raty.

- Niestety, nieopłacone składki za zatrudnionych pracowników nie podlegają abolicji i należy je uregulować - podkreśla Iwona Puzowska. - Ponadto, warunkiem jest, żeby przedsiębiorca w dniu wydania decyzji o umorzeniu nie miał innych zaległości z tytułu składek. W przeciwnym wypadku wnioskodawca musi je spłacić.
Abolicja korzystna jest również dla tych, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Złożenie wniosku o umorzenie długu powoduje natychmiastowe zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Dodajmy, że w tym przypadku nie ma znaczenia, czy okres, za jaki jest prowadzona egzekucja pokrywa się z okresem podlegającym abolicji. Do chwili uprawomocnienia się decyzji o umorzeniu lub odmowie umorzenia zawiesza się całe postępowanie egzekucyjne.

Warto dodać, że do ZUS należy dostarczyć odpowiednie dokumenty. Wszystkie wymagane formularze dostępne są na stronie www.zus.pl oraz w salach obsługi klientów w każdej placówce terenowej ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty