Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Źródełko w Myślęcinku pozostanie zamknięte. Sanepid zachęca do przeprowadzania badań

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Ze źródełka nie można brać wody i nie wiadomo, kiedy ponownie zostanie otwarte
Ze źródełka nie można brać wody i nie wiadomo, kiedy ponownie zostanie otwarte Tomasz Czachorowski
Niebezpieczne dla zdrowia bakterie zakażają źródła oraz wodę w przydomowych stawach, basenach i urządzeniach do hydromasażu.

W wielu ogródkach nadal funkcjonują studnie. Indywidualne ujęcia wody (choć jest ich niewiele) nadal można spotkać na terenie Bydgoszczy i sąsiednich gmin. Jedno z nich, tradycyjnie chętnie odwiedzane przez bydgoszczan, znajduje się na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Popularne źródełko znajduje się w pobliżu stawu, położonego niedaleko „Zacisza”. Niestety, kolejny już raz dostęp do jego krystalicznej wody został zamknięty.
[break]
- W latach 2012-2014 przeprowadzono siedmiokrotnie badania jakości wody pochodzącej ze źródła - wyjaśnia Wera Alichniewicz, specjalista ds. marketingu LPKiW „Myślęcinek”. - Powtarzające się negatywne wyniki zmusiły nas do zamknięcia poboru wody do celów pitnych.

Ze wstępnych analiz wynika, że źródłem zanieczyszczeń są zwierzęta, które przebywają na terenie zlewni i doprowadzają do skażenia wody bakteriami E. coli.
- Nie jest możliwe utrzymanie wymaganych parametrów dla wody pitnej z tego źródła - podkreśla Wera Alichniewicz.

Niestety, na razie nie wiadomo, czy i kiedy woda ze źródełka znowu zdatna będzie do picia.

Przy tej okazji należy przypomnieć o tym, że skażone bakteriami E. coli mogą zostać źródła wody znajdujące się blisko lasów. Aby uniknąć kłopotów zdrowotnych, warto sprawdzić jakość wody pitnej, zwłaszcza tej, która mętnieje lub dziwnie pachnie.

Nie tylko wodę pitną należy kontrolować. Inny, także chorobotwórczy, rodzaj bakterii (Legionella) może występować m.in. w systemach dystrybucji wody, urządzeniach do masażu wodnego, basenach perełkowych, aparaturach medycznych, inhalatorach, urządzeniach do wspomagania oddychania, turbinach dentystycznych, urządzeniach nawilżających oraz myjniach samochodowych.

- Bakterie Legionella powodują choroby układu oddechowego - wyjaśnia Krystyna Błażejewska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Dlatego przygotowujemy akcję promocyjną, którą przeprowadzimy od 19 maja do 30 maja. W tych dniach obowiązywać będzie cena promocyjna.

WSSE w ramach tej akcji zaprasza zarządców budynków wielorodzinnych, zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej, obiektów rekreacyjnych i innych do wykonania badań wody w kierunku obecności bakterii z rodzaju Legionella.

Warto dodać, że laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy przeprowadza aż 428 rodzajów specjalistycznych analiz.

Informacje o tym, jak należy pobrać próbki do badań oraz o czasie realizacji badań znajdują się na stronie internetowej www.pwisbydgoszcz.pl. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, niezbędne dane otrzymają dzwoniąc pod nr tel.:
52 376-18-43.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!