Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko Legionella. Takie groźne bakterie są jeszcze w wodzie w kranie - zobacz, na co uważać

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
od 16 lat
Od jakiegoś czasu cała Polska żyje informacjami o Legionellozie, czyli chorobie wywołanej wskutek zakażeniem bakteriami legionelli na Podkarpaciu. W sobotę, 26 sierpnia rzeszowski sanepid informował o 143 osobach hospitalizowanych, u których wykryto legionellę. Wszyscy są pacjentami szpitali na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Dwa kolejne przypadki Legionellozy ujawniono w Wielkopolsce. Badania próbek wody przez sanepid w Rzeszowie potwierdziły częściowo informację o skażeniu wody z kranów. Jakie inne bakterie można znaleźć w wodzie płynącej w kranach oraz zbiornikach z wodą?

Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella (Legionella pneumophila), które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Cierpią na nią osoby w wieku starszym i chore na inne poważne schorzenia.

Według raportu WHO z 2017 r. pałeczki Legionella są najniebezpieczniejszym patogenem przenoszonym przez wodę w krajach Unii Europejskiej. Śmiertelność wśród zarejestrowanych w Polsce przypadków w latach 2012-2016 wynosiła 20%.

Jak można zarazić się Legionellozą?

Legionella to bakteria, którą wykrywano m.in. w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, basenach i urządzeniach sanitarnych. Do zakażenia dochodzi przez inhalację zakażonego aerozolu. Bakteria nie przenosi się przez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody. Taki aerozol rozpylają prysznice, klimatyzatory, chłodziarki w sklepach. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.

Co wykazały badania próbek z wodą?

Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia. Sanepid z miejskiego wodociągu oraz domów i mieszkań osób zakażonych pobrał do badań próbki. 28 sierpnia poinformowano, że w czterech z 9 próbek wody wykryto bakterie Legionelli.

Gdzie występują bakterie legionelli?

Jak informuje serwis, doz.pl, bakterie legionella występują naturalnie w środowiskach wodnych (jeziora, baseny, stawy, strumienie) oraz na terenach wilgotnych, np. mokra gleba. Obecne są także we wszelkiego rodzaju instalacjach wodno-kanalizacyjnych w każdym budynku. Rozwojowi bakterii sprzyja rdza gromadząca się wewnątrz rur. Optymalna temperatura do wzrostu bakterii to 35°C (zakres 25-45°C), z kolei temperatura ich unicestwienia to 60-65°C. Zakażenie patogenem może przerodzić się w zakażenie ostre – legionellozę, objawiająca się jako ciężkie zapalenie płuc – lub w łagodniejszą formę, czyli gorączkę Pontiac.

Zobacz w galerii, gdzie jeszcze potwierdzono występowanie bakterii legionella oraz jakie inne groźne bakterie znajdują się lub mogą się znajdować w domowych kranach z wodą:


To może Cię zainteresować: Nie wszystkie kwiaty, jakie hodujemy w domu, nadają się do sypialni. Niektóre rośliny wręcz nigdy nie powinny tam się znaleźć z różnych przyczyn. W artykule znajdziesz informacje o tym, jakie rośliny nie powinny stać w pomieszczeniu, w którym śpimy lub odpoczywamy oraz które rośliny sprzyjają regeneracji organizmu człowieka.
[/b][polecane]22953767,22670619[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera