Pierwsze przypadki legionelli w Wielkopolsce!
Chorzy - małżeństwo w wieku 53 i 54 lata - trafili do szpitala z objawami infekcji - z gorączką, bólem głowy, bólami kostno - mięśniowymi.
- Stwierdzono wysokie parametry stanu zapalnego, cechy zapalenia płuc, ale również obecność legionelli w moczu - poinformował zastępca kierownika SOR ostrowskiego szpitala Adam Stangret.
Według niego stan pacjentów się poprawia. - Po zastosowanym leczeniu są to osoby już w dużo lepszym stanie, są zaplanowane badania kontrolne i decyzje co do dalszego postępowania. Myślę że coraz bliżej jest już do możliwości wypisania tych państwa do dalszego leczenia domowego - dodał Adam Stangret.
Legionella: W Polsce zmarło już osiem osób
Zastępca kierownika SOR nie potwierdza, czy chorzy mieli związek z ogniskiem legionelli w Rzeszowie - jak mówi, do zakażenia legionellą bardzo często dochodzi m.in. przez zanieczyszczone, zaniedbane instalacje klimatyzacyjne.
Dochodzenie w sprawie zakażeń prowadzi sanepid.
Do tej pory w Polsce zmarło osiem osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą, obciążonych chorobami współistniejącymi. Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia.
Jak można się zakazić legionellą?
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Leczenie zakażenia legionellą
Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Źródło: PAP
Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Miejskie Historie - Piła:

Obserwuj nas także na Google News