Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani kompozytorzy przebojów przyjechali do Bydgoszczy i napisali skocznego walczyka "Na falach Brdy" [kalendarium, 21 maja

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 21 maja.

21 maja 1931 roku na łamach „Dnia Bydgoskiego” ukazały się nuty i słowa piosenki o Bydgoszczy „Na falach Brdy” skomponowanej podczas pobytu w mieście przez Zygmunta Karasińskiego i Szymona Kataszka, duet, który był autorem największych szlagierów międzywojnia, w tym „Każdemu wolno kochać” i „Czy pani mieszka sama?"

21 maja 1936 roku na stadionie Miejskim (dziś obiekt żużlowy Polonii) odbył się mecz lekkoatletyczny Bydgoszcz - Grudziądz. Honorowym gościem był mistrz olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 km Janusz Kusociński. Wygrał Grudziądz 116:114, a w zawodach poza konkursem wzięły udział m. in. oszczepniczka Maria Kwaśniewska (brązowy medal na IO w Berlinie w 1936 r.), która ustanowiła w Bydgoszczy rekord Polski 41,60 m, Jadwiga Wajsówna (srebrna medalistka na IO w Berlinie), triumfatorka w rzucie dyskiem. W biegu na 3 km wystartowało... 256 zawodników. Wygrał Józef Noji (5. na IO w Berlinie w biegu na 5 km).

21 maja 1947 roku przed Sadem Okręgowym w Bydgoszczy stanął były kapo z obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen, Jan Kobryś. Za maltretowanie więźniów pracujących w kamieniołomach Kobryś skazany został na karę 15 lat pozbawienia wolności.

Bydgoskie schody na starych zdjęciach. Zabieramy Was w krótki spacer! Na fotografiach wykonanych wiele lat temu widać, m.in. schody prowadzące ze Szwederowa i Wzgórza Wolności w kierunku centrum miasta.➤ Więcej fotografii na następnych stronach. ➤11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach

21 maja 1959 roku Ministerstwo Nauki zdecydowało o przeznaczeniu kwoty 26 mln złotych na rozbudowę Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy przez wzniesienie budynku wykładowego, pracowni i laboratorium przy ul Kordeckiego. Decyzja ta umożliwiła przekształcenie tej szkoły w pierwszą w Bydgoszczy wyższą uczelnię kształcącą studentów w systemie stacjonarnym.

21 maja 1963 roku w sali Wojewódzkiej Rady Narodowej przy ul. Jagiellońskiej na otwartym zebraniu naukowym oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wykład pn. „Prakseologia a ekonomia” wygłosił słynny filozof, prof. Tadeusz Kotarbiński.

21 maja 1964 roku w osiedlowym Klubie Prasy i Książki „Ruch” na Jachcicach mieszkańcy Bydgoszczy spotkali się z reżyserem filmowym Jerzym Hoffmanem, przygotowującym się wówczas do sfilmowania Trylogii Henryka Sienkiewicza, późniejszym honorowym obywatelem miasta.

21 maja 1977 roku w Filharmonii Pomorskiej z recitalem fortepianowym wystąpił polski pianista młodego pokolenia, Krystian Zimmerman, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego dwa lata wcześniej. Artysta zagrał utwory Beethovena, Prokofiewa i Bacewiczówny oraz walce Chopina.

21 maja 1978 roku miała miejsce V ogólnopolska niedziela czynu partyjnego. Bydgoszczanie znów porządkowali głównie tereny rekreacyjne w Myślęcinku i teren osiedla Bartodzieje.

21 maja 1982 roku Oddział Północny Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji rozpoczęły organizację cyklu imprez „Rockdisco” poświęconych popularnej muzyce rockowej, odbywających się na płycie sztucznego lodowiska „Torbyd” przy ul. Chopina. Wykonawcy występowali na żywo, była też prezentowana muzyka z płyt.

21 maja 1989 roku na parkingu przed Pałacem Młodzieży z udziałem wielu tysięcy bydgoszczan odbył się przedwyborczy więc Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Kandydatów do Sejmu i Senatu przedstawiał gość specjalny, Lech Wałęsa.

21 maja 1991 roku w amfiteatrze Zawiszy z koncertem zatytułowanym „Nie bój się!” wystąpiła grupa rockowa Maanam z solistką Korą.

21 maja 1997 roku miała miejsce likwidacja starej zajezdni tramwajowej przy ul. Zygmunta Augusta. Wieczorem tego dnia 12 wozów technicznych i pojedynczych wagonów przejechało szynami w ciągu ul. Dworcowej do nowej zajezdni przy ul. Toruńskiej.

FLESZ: Pszczoły wymierają, grozi nam głód

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera