Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń zdecydowało się wyjść poza regulamin konkursowy i zakwalifikować do ostatniego etapu nie 10 (jak zakłada regulamin), a 12 uczestników. Reprezentują oni 10 krajów.
Wśród finalistów znaleźli się:
- 1. Leonora Armellini, Włochy
- 2. J J Jun Li Bui, Kanada
- 3. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
- 4. Martin Garcia Garcia, Hiszpania
- 5. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
- 6. Aimi Kobayashi, Japonia
- 7. Pan Jakub Kuszlik, Polska
- 8. Hyuk Lee, Korea Południowa
- 9. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
- 10. Kamil Pacholec, Polska
- 11. Hao Rao, Chiny
- 12. Kyohei Sorita, Japonia
Bydgoski akcent
W tym gronie szczególnie cieszyć może obecność studentów z Bydgoszczy. Kamil Pacholec od 2019 roku studiuje w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kamil ma 23 lata, a naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat (w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach). Wcześniej studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały.
Ten utalentowany pianista swój pierwszy koncert z orkiestrą wykonał w w wieku zaledwie 11 lat. Ma na koncie wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. W roku 2019 zdobył II nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego, nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta, nagrodę Jerzego Kolanowskiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, nagrodę Filharmonii Pomorskiej za najlepsze wykonanie utworów I. J. Paderewskiego oraz dodatkowe nagrody w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w Polsce, USA, Brazylii, Kolumbii i na Ukrainie.
Także Jakub Kuszlik jest studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej, który kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń. Na koncie ma m.in. II nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) (otrzymał tam również nagrody specjalne, m.in. za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina oraz za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego w finale konkursu. Kuszlik jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów “Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy – II nagroda, Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku – Grand Prix.
Kosmiczny poziom
Poziom tegorocznego Konkursu oceniany jest zgodnie jako niezwykle wysoki. W opiniach śledzących zmagania mówi się wręcz o "kosmicznym" poziomie. Reguły regulaminowe są jednak nieubłagane, w związku z czym na kolejnych etapach publiczność musiała pożegnać wiele wybitnych indywidualności. Największym zaskoczeniem jest nieobecność na liście finalistów entuzjastycznie przyjmowanych przez warszawską publiczność Rosjanina Nikolaya Khozyainova oraz Szymona Nehringa (absolwenta bydgoskiej Akademii). Obaj pianiści zdecydowali się wziąć udział w konkursie po raz drugi.
Niedługo poznamy zwycięzcę
W finale pianiści zagrają z towarzyszeniem orkiestry jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Na przygotowania mają bardzo niewiele czasu – finałowe zmagania rozpoczną się już 18 października i potrwają trzy dni, po których poznamy zwycięzcę.
Zmagania konkursowe można śledzić na bieżąco w TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia, a także w Radiu Chopin.
