
- Niedobory nawodnienia znacznie zwiększą ryzyko urazu i pogorszą naszą kondycję - przestrzega Arkadiusz Czajkowski. Dlatego, podkreśla, powinniśmy codziennie dostarczać 1 litr wody na każde 1000 kalorii, które spożywamy. Do tego warto doliczyć 500 ml w dni treningowe. Jeżeli w środę mamy trening i spożywamy 2000, kalorii to tego dnia powinniśmy wypić 2.5 litra płynów dziennie. Może być to woda zarówno niegazowana, jak i gazowana.

- Niestety, najczęściej urazy fundujemy sobie sami, gdy nie wykonujemy rozgrzewki przed bieganiem. Mięsień przygotowany jest bardziej elastyczny, a dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na naciągnięcia mięśni. Oczywiście możemy się nabawić innych urazów jak skręcenie stawu skokowego w kostce czy przeciążenie kolana - jednak odpowiednie nawodnienie, sen i wykonanie rozgrzewki zmniejszy prawdopodobieństwo tych kontuzji - mówi Arkadiusz Czajkowski.

- Jeśli już dopadnie nas kontuzja, należy przerwać trening. Gdy ból jest mocno uciążliwy, powinniśmy skontaktować się z fizjoterapeutą.

Od dobrego przygotowania nie mniej ważne jest obuwie. Do biegu powinniśmy użyć butów, które mają płaską podeszwę, a nie – podniesioną. Nieodpowiedni dobór obuwia może przyczynić się do różnych kontuzji, jak na przykład zerwane wiązadło krzyżowe czy ścięgno Achillesa. W przypadku reszty ubrania – najważniejsze, żeby dobrze się w nim czuć.