Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w odpisach na PFRON mogą spowodować masowe zwolnienia osób niepełnosprawnych

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Lodołamacze, konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie, miał w tym roku „twarz” aktorki Adrianny Biedrzyńskiej.
Lodołamacze, konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie, miał w tym roku „twarz” aktorki Adrianny Biedrzyńskiej. Filip Kowalkowski
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Ich sytuacja na rynku pracy jest coraz trudniejsza, szacuje się, że nawet 15 tysięcy osób z orzeczeniami może stracić swoje posady.

[break]
Chodzi o zmiany w odpisach na PFRON, które zdaniem wielu będą miały bardzo niekorzystny wpływ na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

- Wrześniowa nowela w sprawie ulg na PFRON spotkała się z wieloma krytycznymi uwagami ze strony osób niepełnosprawnych jeszcze przed jej uchwaleniem - uważa Bartosz Kaczmarczyk, prezes Grupy Kapitałowej Loyd. - WatchDog PFRON szacuje, że wdrożenie tych zmian spowoduje upadek ok. 490 małych i średnich firm w ciągu kilkunastu miesięcy, a to wszystko dlatego, że ulgi we wpłatach do PFRON zmniejszą się z 80 procent do 50 procent. W efekcie z 39 tys. osób pracujących w ramach tzw. grup specjalnych, które miały pracę dzięki ulgom, około 15 tysięcy osób straci swoje posady.

Pozorne bogactwo

W naszym regionie w zakładach pracy chronionej pracuje niemal 9 tysięcy osób. W Zakładach Aktywności Zawodowej kolejne 360.

Na terenie byłego województwa bydgoskiego funkcjonuje 56 zakładów pracy chronionej. To jednak tylko pozorne bogactwo, zatrudnionych osób niepełnosprawnych systematycznie na rynku pracy ubywa.

- Zmiany idą w bardzo złym kierunku. Proszę zauważyć, że pracownik niepełnosprawny - ja zatrudniam osoby z chorobami wzroku, słuchu, ale również z problemami psychicznymi - są mniej wydajne od zdrowego pracownika. Wynika to z ich naturalnych ograniczeń, tego, że potrzebują więcej przerw, muszą krócej pracować - mówi Piotr Holka, prezes bydgoskiego Holkapu, w którym 70 procent pracowników stanowią osoby niepełnosprawne, często z poważnymi dysfunkcjami. - Żeby moja oferta była atrakcyjna dla innych, musi być konkurencyjna. Nie oszukujmy się, to jest biznes i nikt nie da nam zleceń tylko dlatego, że będzie chciał nas wesprzeć. Bez możliwości odpisów na PFRON nie będziemy tak atrakcyjni, a to oznacza, że, aby utrzymać konkurencyjność, musielibyśmy zautomatyzować pewne procesy lub zatrudnić osoby pełnosprawne - stwierdza prezes.

- Nowelizacja prawa niesie ze sobą wiele niekorzystnych zmian, ale akurat kwestie ulg we wpłatach należało uregulować. Nawet 50-procentowa ulga będzie nadal atrakcyjna dla tych, którzy będą chcieli z niej korzystać, a dzięki niej zwiększą się wpływy do PFRON - uważa z kolei Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Niektórzy wolą zapłacić

Obecnie system wygląda tak, że firmy, które nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych, muszą płacić kary do PFRON. Mają tylko dwa wyjścia, by się przed tym uchronić - zatrudnić osoby z orzeczeniami albo kupić produkty czy usługi, które wykonują firmy zatrudniające takie osoby (choć niekoniecznie muszą być to zakłady pracy chronionej).

Nie oszukujmy się, to jest biznes i nikt nie da nam zleceń tylko dlatego, że będzie chciał nas wesprzeć. - Piotr Holka, prezes firmy Holkap

- Osoby niepełnosprawne mogą szukać zatrudnienia na otwartym rynku pracy, nie tylko w chronionych formach zatrudnienia. Warto pamiętać, że niezatrudnianie osób niepełnosprawnych - mimo że posiadają kwalifikacje i doświadczenie potrzebne na danym stanowisku - jest po prostu dyskryminacją - podkreśla Aleksandra Poeplau, pełnomocnik wojewody ds. osób niepełnosprawnych i rodziny. - Należałoby pracować nad wzbogaceniem oferty zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych, które niekoniecznie chcą pracować w charakterze, jaki przewidują niektóre zakłady pracy chronionej. Jednak znalezienie na otwartym rynku pracy przez te osoby jest niezwykle trudne, zazwyczaj przegrywają one walkę o stanowisko z osobami zdrowymi.

- Pracodawcy często nie wiedzą, jak przeprowadzić rekrutację, w której biorą udział osoby niepełnosprawne oraz w jaki sposób przebrnąć przez procedury, związane z ubieganiem się o dofinansowanie. Dodatkowo firmy często obawiają się alienacji osób z niepełnosprawnościami w zespołach pracowników. Kluczowe stają się szkolenia i wszelkie programy edukacyjne, skierowane zarówno do przedsiębiorców jak i pracowników - tłumaczy Jarosław Witkowski z firmy A-trybut-Polski HR, zajmującej się rekrutacją i doradztwem w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Targi pracy już dziś

O tym, jak wygląda sytuacja na rynku pracy osób niepełnosprawnych, można przekonać się już dziś. Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych WSG w Bydgoszczy wraz z Fundacją Aktywizacji oraz Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zapraszają na Mikołajkowe Targi Pracy, które odbędą się dziś w godzinach 10.00-13.00 w budynku M (kampus WSG).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!