Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana ramówki, łączenia z korespondentami, specjalne serwisy. Tak Polskie Radio relacjonuje wojnę na Ukrainie

amp
Fot. Polskieradio24.pl
Relacje korespondentów, specjalne serwisy informacyjne, w tym w języku ukraińskim, komentarze ekspertów, wszystkie ważne konferencje przedstawicieli rządu, informacje o pomocy dla uchodźców – w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Polskie Radio zmieniło tryb pracy. Wszystko po to, aby słuchacze mieli jak największą wiedzę o trwającej wojnie, jej konsekwencjach, barbarzyństwie rosyjskich żołnierzy i dramacie Ukraińców.

W obliczu bandyckiego napadu Rosji na Ukrainę, Polskie Radio jako nadawca pełniący misję publiczną oraz instytucja o charakterze strategicznym, realizuje swój konstytucyjny obowiązek przekazywania społeczeństwu rzetelnych, obiektywnych i bieżących informacji. Redakcje Polskiego Radia już kilka minut po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy w czwartek 24 lutego nad ranem, złamały ramówki i rozpoczęły emisję audycji specjalnych. Natychmiast na antenach Polskiego Radia pojawiły się relacje korespondentów Polskiego Radia, m.in. Pawła Buszko z Kijowa oraz Eugeniusza Sało ze Lwowa, Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu, Beaty Płomeckiej z Brukseli, Adama Dąbrowskiego z Londynu. Na przejścia graniczne oraz do kluczowych miast na południu kraju zostali wysłani reporterzy Polskiego Radia, by relacjonować także wydarzenia po polskiej stronie (np. rozmowy z uchodźcami, wypowiedzi mieszkańców i władz miejskich).

Od samego początku rosyjskiej agresji transmitujemy wszystkie ważne konferencje i oświadczenia przedstawicieli rządu czy publicznych instytucji, relacjonujemy spotkania i wydarzenia, a w naszych programach sytuację komentują eksperci i publicyści. Już w piątek 25 lutego Program I Polskiego Radia – po uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP - rozpoczął emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim, które dzięki falom długim (225 kHz) docierają nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale w dużej części na Ukrainę, Rosji i prawie całej Europy (w załączeniu poglądowa mapa zasięgu). Serwisy te przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach - Donieckiem i Ługańskim. Nota bene wciąż, od czasu sfałszowanych wyborów na Białorusi, Polskie Radio na falach długich radiowej Jedynki trzy razy dziennie emituje także serwisy w języku białoruskim, przekazując tamtejszemu społeczeństwu obiektywne informacje o reżimie Łukaszenki. Teraz są one oczywiście uzupełniane o dane dotyczące agresji na Ukrainę.

Polskie Radio udostępniło w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku. Ukraińskiego Radia można słuchać za pośrednictwem playera www Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. W kolejnych dniach sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy zostanie także dodany do aplikacji mobilnej „Polskie Radio”.

Program I Polskiego Radia, Trójka i Polskie Radio 24 nadają serwisy co pół godziny (PR1 w czwartek także co 15 minut). Ze względu na bardzo dynamiczną i zmienną sytuację, reporterzy są przygotowani na wejścia w każdej chwili, niezależnie od pory. Polskie Radio informuje o sytuacji na Ukrainie, działaniach polskich władz, światowych doniesieniach związanych z rosyjską inwazją, a także inicjatywach społecznych, akcjach pomocy, specjalnych koncertach, inicjatywach artystów wspierających wysiłek obronny Ukrainy. Łączymy się też w naszych programach z mieszkańcami Ukrainy, którzy informują słuchaczy o ich obecnej sytuacji. Bieżące informacje są również udostępniane na polskieradio.pl - między innymi o akcji największych polskich organizacji pomocowych, które rozpoczęły zbiórki pieniędzy na pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Polskie Radio 24 wydania specjalne związane z atakiem militarnym Rosji na Ukrainę realizuje od samego początku całą dobę, także w wydaniach nocnych. Antena transmituje wszystkie najważniejsze konferencje w Polsce i za granicą, posiedzenia Sejmu, orędzia Prezydenta, oświadczenia Premiera, przedstawicieli rządu. Korespondenci Polskiego Radia zarówno z Ukrainy jak i ze wszystkich naszych placówek, relacjonują na żywo wydarzenia, a politycy, naukowcy, eksperci i publicyści komentują napływające informacje.

W radiowej Jedynce od czwartku 24.02 od godz. 04:00 do poniedziałkowego poranka 28 lutego wypowiedziało się blisko 80 gości (przedstawicieli rządu, prezydenta RP, polityków, politologów, komentatorów, historyków), a w Programie Trzecim 95. W samej Trójce w tym czasie korespondenci i reporterzy Polskiego Radia (np. P. Buszko, M. Jastrzębski, B. Płomecka, M. Wałkuski, W. Cegielski) łączyli się z anteną ponad 61 razy. Polskie Radio 24 zaprosiło w tym czasie ponad 255 ekspertów, polityków, publicystów i komentatorów.

W sumie, od czwartku 24 lutego do poniedziałku 28 lutego na głównych antenach Polskiego Radia (PR1, PR3, PR24) na temat bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę wypowiedziało się ponad 490 osób. Do tego należy dodać liczne transmisje live konferencji i briefingów. Bardzo chętnie w tworzenie relacji na antenach Polskiego Radia włączają się też słuchacze, którzy przekazują informacje, komentują, dzielą się swoimi wrażeniami i doświadczeniami. W bieżące raportowanie o sytuacji na drogach w Polsce, na granicy z Ukrainą i na samej Ukrainie włączyli się także dziennikarze Polskiego Radia Kierowców, wspierani przez swoich odbiorców przesyłających własne komunikaty z dróg.

Portal PolskieRadio24.pl uruchomił specjalne działania w związku z inwazją na Ukrainę niezwłocznie po spłynięciu pierwszych doniesień o ataku. Krótko po godzinie 4 rano 24 lutego ruszyła tekstowa relacja na żywo, w które cały czas, co kilka minut dodawane są nowe informacje dotyczące działań wojennych, dyplomatycznych czy pomocowych. Równolegle ruszyła też specjalna podstrona, na której zbierane są najważniejsze informacje. (https://polskieradio24.pl/321/9707/)

25 lutego Polskie Radio uruchomiło także akcję informującą o tym jak pomagać Ukrainie oraz uchodźcom. Na obu prowadzonych portalach oraz w mediach społecznościowych pojawiły się specjalne grafiki kierujące do artykułu z odpowiednimi informacjami.

W pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ruch na portalu PolskieRadio24.pl wzrósł trzykrotnie. Spełniając swój obowiązek informacyjny, Polskie Radio na portalu www.polskieradio24.pl udostępnia też streaming video z kamer monitoringu, zamontowanych w różnych punktach Kijowa i innych miast Ukrainy.

Dodatkowo, powyższe działania anten oraz portalu informacyjnego Polskiego Radia są szeroko dystrybuowane przez Redakcję Multimediów w mediach społecznościowych PR1, PR3, PR24 oraz polskiegoradia24.pl. Liczne twitty i posty z najważniejszymi doniesieniami i materiałami multimedialnymi są na bieżąco publikowane i docierają do szerokiej opinii publicznej.

Radiowa Dwójka również reaguje na sytuację na Ukrainie, emitując muzykę kompozytorów ukraińskich z archiwów Polskiego Radia. W audycjach Dwójki czytana jest współczesna poezja ukraińska, a także poetów i poetek polskich, którzy publikowali wiersze wspierające naród ukraiński.

Audycje muzyczne, kulturalne, słuchowiska, reportaże, koncerty – zostały przez redakcje Polskiego Radia zaktualizowane i dostosowane do bieżącej sytuacji. Na przykład w niedzielę wieczorem, Trójka przypomniała koncert ukraińskiej formacji etno-rockowej Haydamaky z Kijowa i polskiego pisarza

Andrzej Stasiuka, z którym muzycy nagrali dziesięć kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza. Scena teatralna Trójki zaprezentowała monodram Janusza Głowackiego i Oleny Leonenko - „Podwórko Świat”. To opowieść o podwórku dzieciństwa Oleny w Kijowie, zawierająca piosenki, pieśni, ballady. Olena – urodzona w Kijowie – opowiada o swoim wielojęzycznym i wielonarodowym podwórku dzieciństwa. Towarzyszyli jej na scenie muzycy. Radiowa Dwójka zrezygnowała także z udziału rosyjskich artystów w koncertach organizowanych przez antenę.

Polskie Radio, mając na uwadze dramatyczną sytuację i odpowiedzialność, która spoczywa na publicznych mediach w tak tragicznych momentach, w czwartek i piątek wstrzymało emisję bloków reklamowych na antenach PR1, PR3 i PR24 (w PR24 reklamy są nadal wstrzymane, aż do odwołania).

Przedstawiony wyżej syntetyczny raport z działań Polskiego Radia należy uzupełnić o informację, że wszystkie redakcje naszych anten od dłuższego czasu były przygotowane do reakcji i prowadzenia wydań specjalnych w związku z możliwą inwazją Rosji na niepodległą Ukrainę. Już w sytuacji z nocy 21 lutego po uznaniu tzw. Republik Ługańskiej i Donieckiej oraz decyzji o wprowadzeniu tam rosyjskich wojsk, na antenach PR1, PR3 i PR24 zostały złamane ramówki i pojawiły się wydania specjalne programów poświęconych tym zdarzeniom. Ze wszystkich stacji radiowych w kraju, tylko Polskie Radio zareagowało tak błyskawicznie. To co wydarzyło się w czwartek 24 lutego nad ranem było kontynuacją tamtych wydarzeń. Dlatego złamanie ramówek, łączenia z rozmówcami czy relacjonowanie na bieżąco, było możliwe w ciągu kilku minut. W tak dramatycznych chwilach jak te, gdy rosyjskie wojska mordują niewinnych ludzi, media publiczne udowadniają swoją wyjątkową rolę.

W tej chwili aż pięć anten publicznego nadawcy pracuje w trybie bieżącym, przekazując społeczeństwu wszystkie najważniejsze informacje. Dziennikarze, realizatorzy, technicy – wszyscy pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia pokazują, że najważniejsi dla nich są słuchacze oraz obowiązek informacyjny i realizacja misji publicznej, do których zostali powołani.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana ramówki, łączenia z korespondentami, specjalne serwisy. Tak Polskie Radio relacjonuje wojnę na Ukrainie - Portal i.pl