Czas z zimowego na letni w 2023 roku zmienimy w nocy z 25 na 26 marca (sobota/niedziela). Przestawimy wówczas zegarki z godziny 2 na 3. Warto zaznaczyć, że pojęcia "czas letni" i "czas zimowy" są umowne. Fachowo powinniśmy mówić o: czasie środkowoeuropejskim letnim i po prostu o czasie środkowoeuropejskim.
Kontrowersje wokół zmiany czasu
Nie brakuje przeciwników zmiany czasu. Uważają oni, że zmiana czasu wprowadza chaos, który nikomu nie jest potrzebny (na przykład przy rozkładach jazdy) oraz źle wpływa na nasze samopoczucie. W ankiecie przeprowadzonej jakiś czas temu w Europie (wzięło w niej udział kilka milionów osób) zdecydowana większość opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. To wówczas szef KE Jean-Claude Juncker ogłosił "koniec zmiany czasu w Europie".
Odpowiednie decyzje po przeprowadzeniu konsultacji społecznych podjęła Komisja Europejska oraz Parlament Europejski. Rządy krajów UE miały omówić szczegóły. Państwa różniły się m.in. w sprawie tego, przy którym czasie pozostać. Ostatecznie pandemia i kryzys gospodarczy zepchnęły kwestię likwidacji zmiany czasu na dalszy plan. Decyzje w tej sprawie nie zapadły.
Zmiana czasu co najmniej do 2026 roku
Komisja Europejska ostatecznie zaleciła państwom członkowskim Unii Europejskiej kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE musiały przygotować przepisy prawne.
Obowiązujące w Polsce rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów reguluje termin zmiany czasu aż do października 2026 roku. Jeśli Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będziemy zmieniać czas na dotychczasowych zasadach co najmniej właśnie do tego roku.
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
POLECAMY
W Nowy Rok Polska była już zasypana śniegiem. Pamiętna zima ...
