Zobacz wideo: Wystraszony łoś wbiega na trasę S5 pod Bydgoszczą

IMGW co jakiś czas prezentuje długoterminową prognozę pogody na kolejne miesiące. Niedawno opublikowano dane dotyczące miesięcy wiosennych. Poniżej znajdziecie informacje na temat prognozowanych średnich temperatur w marcu, kwietniu i maju. Instytut podaje też informacje na temat spodziewanych opadów w tych miesiącach.
- Ważne: w przypadku prognozy długoterminowej mówimy o trendzie jakiego należy się spodziewać w danym miesiącu. Prognozowanie w tak dużej odległości, czy majówka lub Wielkanoc będzie deszczowa/ciepła/słoneczna jest niemożliwe. Więcej o prawidłowym interpretowaniu danych przeczytacie na końcu artykułu.
Marzec 2023 - długoterminowa prognoza pogody od IMGW
W marcu możemy spodziewać się większej ilości opadów. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Prognoza pogody na kwiecień 2023
Zapowiada się cieplejszy niż zwykle kwiecień. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Dla przykładu średnia temperatur w kwietniu w Toruniu (w latach 1991-2020) wynosiła 8,1 - 9,1 stopnia Celsjusza. Mówimy tu o temperaturach mierzonych zarówno w dzień jak i w nocy.

Maj 2023 - długoterminowa prognoza pogody
Maj również zapowiada się ciepło. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Jak interpretować dane z prognozy długoterminowej od IMGW?
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C - zaznacza IMGW.
- Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).
- Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Warto wiedzieć: Metrologiczne pory roku. Wyznaczone są przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych:
- Wiosna: od 1 marca do 31 maja.
- Lato: od 1 czerwca do 31 sierpnia.
- Jesień: od 1 września do 30 listopada.
- Zima: od 1 grudnia do 28 lutego.
(źródło: IMGW)