Zacznijmy od kwoty. Zgodnie z prognozami i zapowiedziami rządu, minimalna emerytura w 2023 roku, po waloryzacji w marcu, wynosić będzie brutto 1588,44 zł. Takie właśnie świadczenie w ramach "trzynastki" i "czternastki" otrzymają emeryci w 2023 roku.
Trzynasta emerytura 2023 - kiedy wypłata?
Trzynasta emerytura zostanie wypłacona wszystkim emerytom - bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury. Każdy emeryt dostanie dodatkową minimalną emeryturę na swoje konto.
Pieniądze zostaną przelane w kwietniu 2023 roku - wraz ze zwykłą emeryturą należną za ten miesiąc. Przypomnijmy, najniższa emerytura w tym czasie będzie już wynosiła 1588,44 zł brutto.
Czternasta emerytura 2023 - kto ją dostanie? Kiedy wypłata
Prace legislacyjne nad 14. emeryturą w 2023 roku zostaną dopiero przeprowadzone. Jednak przedstawiciele rządu wielokrotnie złożyli deklaracje, iż taka emerytura zostanie wypłacona - trudno przypuszczać, by w roku wyborczym rozmyślili się z tego pomysłu. Nie będzie też kłopotu z przegłosowaniem go w Sejmie. Wiceminister Stanisław Szwed powiedział jakiś czas temu w radiowej "Jedynce", że czternasta emerytura będzie wypłacona na podobnych zasadach, jak w 2022 roku.
Oznaczałoby to, że na pełną kwotę będą mogły liczyć osoby pobierające emeryturę do pewnej wysokości. Emeryci otrzymujący wyższe świadczenia musieliby liczyć się zatem z pomniejszeniem "czternastki" na zasadzie złotówka za złotówkę powyżej określonego pułapu. W 2022 roku wynosił on 2900 złotych brutto (osoby pobierające emeryturę do tej wysokości otrzymały całą czternastkę).
Zgodnie z pojawiającymi się deklaracjami, czternasta emerytura miałby zostać wypłacona na przełomie sierpnia i września 2023 roku.
▶ Przeczytaj: Emerytura po zmarłym. Kiedy ZUS zażąda zwrotu pieniędzy?
Emerytury urosną od marca 2023 roku. Taka będzie waloryzacja
W marcu 2023 roku przeprowadzona zostanie waloryzacja rent i emerytur. Zakładany wskaźnik waloryzacji ma wynieść aż 113,8 proc., dodatkowo osoby z niższymi emeryturami będą mogły liczyć na waloryzację kwotową (gwarantowana podwyżka wyniesie 250 złotych brutto). Dla porównania, waloryzacja w 2022 roku wyniosła tylko 107 proc.
Powodem tak dużego wskaźnika jest bardzo wysoka inflacja, która utrzymuje się w Polsce od miesięcy na dwucyfrowym poziomie. By odpowiedzieć ostatecznie na pytanie, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2023, musimy poznać wszystkie dane makroekonomiczne potrzebne do jego obliczenia (będą znane niebawem). O ile urosłaby Twoja emerytura, gdyby utrzymał się wskaźnik 113,8 proc.? Zobacz wyliczenia w galerii.
Rekordowa waloryzacja emerytur 2023. Policzyliśmy, jak urośn...
