Ministerstwo Przemysłu pracuje nad Białą Księgą Transformacji. Wkrótce zostaną przedstawione jej założenia. W trakcie EKG
Jej ostateczne zapisy mogą jeszcze ulec zmianie, bo jak dotąd nie miała okazji odnieść się do niej strona społeczna, będące jej "szkicem" założenia są już opracowane. W najbliższym czasie, Ministerstwo Przemysłu ma oficjalnie zaprezentować założenia Białej Księgi Transformacji, nad którą trwają aktualnie prace.
Ich prezentacja ma nastąpić podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który od 23 do 25 kwietnia odbywa się w Katowicach. Resort przemysłu przedstawi je podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego i transformacji regionu. Już teraz wiadomo jednak, że założenia Białej Księgi Transformacji oparte są o trzy części.
- Pierwsza część to jest rekultywacja i funkcjonowanie wszystkiego, co po węglu. Punkt drugi to jest restrukturyzacja w zakresie spółek i tego, w jaki sposób te spółki powinny się rozwijać na bazie czystego majątku, po wyodrębnieniu tego, co jest związane z węglem. I punkt trzeci to jest kwestia zarządzania finansami, odniesienie do polityki spójności, do funduszu sprawiedliwej transformacji i w końcu do tego, w jaki sposób zarządzać transformacją w Polsce - uchyla rąbka tajemnicy, Marzena Czarnecka, minister przemysłu.
Jednocześnie, jak podkreśla szefowa resortu przemysłu, Biała Księga Transformacji nie dotyczy jedynie Śląska i odejścia od wydobywanego w regionie węgla. Ma o nią być oparty cały przemysł związany z wydobyciem w Polsce.
- To nie są tereny wyłącznie Górnego Śląska. To również tereny węgla brunatnego, czyli Turów, Bełchatów i okolice Lublina, czyli Bogdanka - mówi o zakresie Białej Księgi Transformacji, minister Marzena Czarnecka.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiele dyskusji związanych z transformacją
Poza ogłoszeniem założeń Białej Księgi Transformacji przez Ministerstwo Przemysłu, tematyka transformacji wielokrotnie będzie przewijać się w trakcie nadchodzącego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Została ona zresztą uznana za jeden z kilku głównych nurtów tematycznych podczas EKG. Będzie ona poruszana w trakcie każdego z trzech dni trwania kongresu.
Dyskusje związane z transformacją dotyczyć będą chociażby kwestii przekształcania sektora energii przy równoległej realizacji zielonej transformacji i wspieraniu konkurencyjności gospodarki. Nie bez znaczenia w dyskusji będzie również trwająca - do końca czerwca - prezydencja Polski w Unii Europejskiej.
Jeden z paneli dyskusyjnych bezpośrednio dotyczyć będzie też przemysłu wydobywczego. Na jego temat debatować będą m.in. Leszek Pietraszek, wicemarszałek woj. śląskiego, a w przeszłości prezes Polskiej Grupy Górniczej, Adam Rozmus, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Jarosław Zagórowski, aktualnie dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, niegdyś szef JSW, a także Janusz Steinhoff, były minister gospodarki.
Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.
