Debata liderów branży na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2025 w Katowicach
Podczas spotkania eksperci podejmą szereg aktualnych i kontrowersyjnych tematów związanych z kondycją rynku medialnego w Polsce. Wśród najważniejszych zagadnień znajdą się pogłębiające się podziały społeczne, zmieniające się nawyki konsumpcji mediów oraz coraz bardziej widoczny spadek zaufania do tradycyjnych redakcji. Szczególna uwaga zostanie poświęcona także wpływowi rewolucji technologicznej na media – prelegenci zastanowią się, kto i w jakim stopniu jest w stanie nadążać za dynamicznymi zmianami technologicznymi.
Coraz silniejsza pozycja mediów społecznościowych jako głównego źródła informacji, ekspansja nowych formatów audio i wideo, rozwój mediów specjalistycznych, a także napięcia pomiędzy tradycyjnymi redakcjami a globalnymi platformami technologicznymi – to tylko część tematów, które będą omawiane. Nie zabraknie również rozmów o odpowiedzialności za treści, potrzebie regulacji rynku, ochronie praw autorskich oraz zagrożeniach wynikających z fake newsów, manipulacji i braku skutecznych mechanizmów fact-checkingu. Ważnym wątkiem będzie także rola sztucznej inteligencji w mediach – jako narzędzia, które otwiera nowe możliwości, ale i niesie nowe ryzyka.
Prelegenci debaty o przyszłości mediów
W debacie wezmą udział czołowe postaci polskiego rynku medialnego i komunikacyjnego. Swój udział potwierdzili między innymi Marek Błoński, prezes Polskiej Agencji Prasowej, Paulina Gumowska, wicedyrektorka wydawnicza Grupy PTWP, Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory, Aleksander Kutela, CEO Ringier Axel Springer Polska oraz Maciej Maciejowski, prezes zarządu Gremi Media. Na scenie pojawią się także: Zenon Nowak, prezes zarządu Polska Press, Piotr Żaczko, menedżer ds. komunikacji w TikToku na Europę Środkowo-Wschodnią oraz Dorota Żurkowska, GSVP Revenue w TVN Warner Bros. Discovery.
Sesja zatytułowana „Przyszłość mediów” została zaplanowana w godzinach 11:30–13:00 i odbędzie się na scenie 1 w katowickim Spodku. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język polski i angielski, a całość zostanie przeprowadzona w nowoczesnej formule SILENT – bez nagłośnienia zewnętrznego, z dźwiękiem przekazywanym indywidualnie przez odbiorniki na podczerwień.
