Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgubione dokumenty w złych rękach mogą nas narazić na duże kłopoty

Krzysztof Drobiński
85 razy próbowano wyłudzić w naszym województwie w czwartym kwartale 2013 roku kredyt z wykorzystaniem sfałszowanego dokumentu tożsamości
85 razy próbowano wyłudzić w naszym województwie w czwartym kwartale 2013 roku kredyt z wykorzystaniem sfałszowanego dokumentu tożsamości Jacek Smarz
Wszyscy używamy dowodów tożsamości, prawie wszyscy kart płatniczych. Doskonale wiedzą o tym przestępcy, a prób wyłudzania kredytów jest coraz więcej.

Do 2013 roku Polacy zastrzegli niemal 1,3 mln zgubionych i skradzionych dokumentów. Na naszej nieostrożności żerują przestępcy. Tylko w ostatnim kwartale minionego roku w Kujawsko-Pomorskiem 85 razy próbowano wyłudzić kredyt za pomocą fałszywych dowodów tożsamości. Do bydgoskiego biura rzeczy znalezionych trafiają setki portfeli i dokumentów tożsamości. W ubiegłym roku samych dowodów osobistych było 130, innych dokumentów, a więc praw jazdy, paszportów itp. było 300.
[break]

- Sporo z nich dostajemy za pośrednictwem poczty. - Znalazcy wrzucają je do skrzynek pocztowych, a poczta przekazuje nam - mówi Ewa Nowak z biura funkcjonującego w bydgoskim Urzędzie Miasta. - Zdarza się, że trafiają do nas portfele wypełnione gotówką i kartami kredytowymi - dodaje.

Trudno sprawdzić, ile z nich w chwili znalezienia jest już zastrzeżonych przez właścicieli. Na szczęście świadomość takiej konieczności jest coraz większa. Kampanie informacyjne prowadzą również banki, w tym Związek Banków Polskich.
- W przypadku utraty dokumentów, na przykład dowodu osobistego, klient naszego banku może go zastrzec w naszej dowolnej placówce - mówi Aneta Styrnik-Chaber z biura prasowego PKO BP. - Bank wpisuje tę informację do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Informacje z jednego banku są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i instytucji korzystających z systemu. Klient powinien również powiadomić najbliższą jednostkę policji, jeśli dokument został utracony w wyniku kradzieży.

Jeden z naszych Czytelników próbował zastrzec zgubiony dowód osobisty telefonicznie, jednak nic nie wskórał. Uczynił to dopiero po przyjściu do placówki swojego banku - zrobiono to błyskawicznie.

Często tracone są również karty płatnicze. Te zastrzegamy w podobny sposób jak dokumenty tożsamości. Najważniejsze jednak, by w portfelach, w których je nosimy, w żadnym wypadku nie zapisywać PIN-u.

- Klient PKO Banku Polskiego zgłasza utratę i zniszczenie karty na Kartolinii czynnej całą dobę - numery są dostępne na stronie internetowej banku - mówi Aneta Styrnik-Chaber. - Może też to zrobić osobiście w dowolnym oddziale banku, a osoby posiadające dostęp do bankowości elektronicznej mogą to zrobić samodzielnie w serwisie transakcyjnym.

Podobnie uczynić można w innych bankach. Od początku roku czynna jest specjalna infolinia uruchomiona przez Związek Banków Polskich. Dzwoniąc pod numer 828-828-828, czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, zastrzec można kartę płatniczą dowolnego banku.

Co zrobić, jeżeli kartę połknie nam bankomat, z którego próbujemy podjąć pieniądze? Jeżeli dzieje się to w bankomacie czynnym w placówce bankowej, należy natychmiast poinformować obsługę. W innym przypadku - dzwonić na specjalny numer telefoniczny, który widnieje na bankomacie. Bank przyjmie informację i po wyciągnięciu plastiku odda go pechowemu posiadaczowi. Niewskazane są amatorskie metody rozwiązywania problemu. Niektórzy próbują włożyć do bankomatu kolejne karty. Zdarza się, że bankomat odda pierwszą kartę, zatrzymując w „depozycie” drugą…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera