https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zeszyt wiedzy ważnej i ciekawej

Paweł Antonkiewicz
Po dwóch latach miłośnicy historii doczekali się drugiego numeru „Zeszytów Historycznych Muzeum Ziemi Krajeńskiej”. Opracowanie powstało w muzeum.

Po dwóch latach miłośnicy historii doczekali się drugiego numeru „Zeszytów Historycznych Muzeum Ziemi Krajeńskiej”. Opracowanie powstało w muzeum.

<!** Image 2 align=right alt="Image 44161" sub="Zygmunt Kornaszewski, założyciel muzeum w Nakle, którego biogram zawiera „Zeszyt”, prezentuje znajdujący się w nakielskim muzeum sztandar Przymusowego Cechu Kowali z Wysokiej">- Wydając dwa lata temu pierwszy numer myśleliśmy o cyklu publikacji o charakterze popularno-naukowym, przybliżającym czytelnikowi dzieje Krajny i Pałuk oraz wszelkie procesy historyczne czy kulturowe zachodzące nad Notecią na tle dziejów Polski - mówi Sławomir Łaniecki, dyrektor nakielskiego muzeum. - Cieszę się, że dotrzymując słowa, nie tylko wydaliśmy tom drugi, ale też zapowiadamy treść kolejnych edycji „Zeszytów”.

Znani nieznani

Drugi numer zawiera sześć artykułów. Dwa z nich to materiały biograficzne przygotowane przez Sławomira Łanieckiego. Pierwszy poświęcony jest Zygmuntowi Kornaszewskiemu, wybitnemu animatorowi nakielskiej powojennej kultury, znawcy tradycji ludowej Krajny i założyciela muzeum w Nakle. Drugi biogram prezentuje nieznaną dotychczas sylwetkę nakielanina pochodzenia niemieckiego, Kurta Tanka („Express” pisał o nim 5 maja 2006 r.), jednego z twórców pierwszych silników odrzutowych.

<!** reklama left>Odleglejszych dziejów dotyczą dwa opracowania. Pierwsze - „Dziedzictwo kulturowe na Krajnie i Pałukach” - doktora Alojzego Szudrowicza, nauczyciela historii w Liceum Ogólnokształcącym w Kcyni, poświęcone jest znaczeniu, jakie dla rozwoju tego pałuckiego miasta miało założenie w nim wspólnoty zakonu karmelitów. Doktor Aleksander Jankowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pisze natomiast o „Osiemnastowiecznych kościołach przysłupowych i quasi-przysłupowych w dolinie Noteci”.

Dwa ostatnie artykuły opublikowane w „Zeszycie” dotyczą dziejów dwudziestego wieku.

Bliższe dzieje

- Doktor Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zajęła się niebadanym dotąd tematem organizacji podziemia zbrojnego przeciwko władzy radzieckiej i komunistycznej na Krajnie, dokładnie w powiecie sępoleńskim, w latach 1945-1947 - dodaje dyrektor muzeum. - Kolejne opracowanie poświęcone jest wspomnieniom o powstańcu wielkopolskim i żołnierzu września 1939 roku, Józefie Plucińskim, w oparciu o rodzinne archiwalia i relacje synów: Józefa, Marcelego i Antoniego.

Publikacja, którą można kupić w muzeum, wydana została nakładem Firmy Usługowo-Wydawniczej „Daniel” z Sępólna Krajeńskiego, pod redakcją Sławomira Łanieckiego i Tomasza Pasieki. Druk sfinansował Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski