Przypomnijmy, Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” znajduje się na bydgoskim Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, opowiadającym historię techniki i związanych z nią ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój przemysłowej Bydgoszczy, po ponad 160 latach istnienia groziło zamknięcie z powodów ekonomicznych. Zbiory zdają się być jednak uratowane, bo zostaną przejęte przez miasto.
W minioną środę (26 kwietnia) Rada Miasta Bydgoszczy zadecydowała o przekazaniu Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego dotacji w wysokości 1 mln zł na zakup zbiorów bydgoskiego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”.
- W czwartek (27 kwietnia) podpisano umowę przedwstępną z Panią Teresą Wodyńską, reprezentującą Aptekę „Pod Łabędziem” spółka jawna Teresa Wodyńska i Wojciech Plachy, co umożliwi rozpoczęcie inwentaryzacji zbirów przez pracowników Muzeum Okręgowego. Działanie, na które się zdecydowano pozwoli uratować liczącą ponad 8 tysięcy pozycji wyjątkową kolekcję i umożliwi jej dalszą prezentację zwiedzającym - poinformowała nas Natalia Szczerbińska z działu edukacji promocji MOB.
Zobacz również:
Bydgoszcz na starych fotografiach (część 2). To samo miejsce...
Zbiór, o którym mowa nie ma sobie równych wśród polskich zbiorów prywatnych zorientowanych na farmację i medycynę. Co więcej, może być porównywany ze zbiorami nielicznych muzeów farmacji w Polsce, znajdującymi się chociażby w Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, czy Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej w Warszawie (części Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy). Wartość zbiorów bydgoskich plasuje się przy tym w ścisłej czołówce, zaraz po zbiorach muzeum w Krakowie.
- Przejęcie niniejszych muzealiów przez Muzeum Okręgowe stanowi doskonałą i niepowtarzalną okazję do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, Polski i Europy oraz pozwoli na znaczące poszerzenie oferty bydgoskiego muzeum; będzie podstawą do stworzenia nowej i wyjątkowej ekspozycji - podkreśla w informacji prasowej Natalia Szczerbińska.
Od 1 maja w budynku rozpoczną się prace inwentaryzacyjne, co spowoduje jego chwilowe wyłączenie z oferty turystycznej. Muzeum Okręgowe dołoży wszelkich starań, by przejąć całość powierzchni, w którym znajdowało się muzeum oraz sama apteka, tak by zachować historyczne znaczenie miejsca.
Polub "Express" na Facebooku
INFO Z POLSKI odc. 32
- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju