Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiera nagrody za potrawy

Renata Napierkowska
Piernik na karmelu, czyli brukowiec kujawski to 51. wyrób z Kujaw i Pomorza, który został umieszczony na prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych. Jego autorką jest pochodząca z gminy Inowrocław Alina Książek.

Piernik na karmelu, czyli brukowiec kujawski to 51. wyrób z Kujaw i Pomorza, który został umieszczony na prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych. Jego autorką jest pochodząca z gminy Inowrocław Alina Książek.

Czy potrafi Pani powiedzieć, które to już wyróżnienie za Pani kulinarne wyroby?<!** Image 2 align=none alt="Image 221820" sub="- Brukowiec kujawski jest ciastem, które piekła jeszcze moja prababcia - mówi Alina Książek (na zdjęciu poniżej), której dania zdobyły niejeden laur / Fot. Renata Napierkowska">

Brukowiec kujawski to jest trzeci produkt, który został wpisany na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. W marcu ubiegłego roku trafiła tam moja kawa zbożowa z jęczmienia, a w czerwcu tego roku umieszczono herbatki ziołowe z wianków. Jeśli chodzi o inne nagrody i wyróżnienia, które do tej pory w różnych konkursach otrzymałam, to wszystkich już nie pamiętam. Wiele przygotowywanych przeze mnie potraw czy ciast wygrywało w konkursie na Kulinarne Dziedzictwo. Na pewno jednym z takich produktów był chleb z korbalem, czyli dynia, kiełbasa domowa obsuszana, likier miętowy, zupa z grzybów leśnych na zakwasie żuru jako danie obiadowe. Ale jak już mówiłam, tych nagrodzonych potraw było dużo więcej.<!** Image 3 align=none alt="Image 221821" sub="Fot. Renata Napierkowska">

Skąd Pani czerpie pomysły na potrawy, bo niektórych przepisów darmo szukać w książkach kucharskich.

To nie są potrawy przygotowywane na podstawie książkowych przepisów. Moja mama ma 82 lata, jest sprawna fizycznie i sama jeszcze piecze ciasta. Te przepisy wyniosłam z rodzinnego domu. Robię wszystko „na oko”, nie stosuję żadnej wagi, a jedyną miarką jest szklanka.<!** reklama>

Wróćmy do brukowca. Skąd wzięła się taka nazwa, która dziś bardziej niż ciastem kojarzy się z bulwarową gazetą?

Brukowiec kujawski jest ciastem, które piekła jeszcze moja prababcia. Mieszkała w tej samej wsi, co my i przychodziła pomagać mojej mamie, bo nasza rodzina była dość liczna. Nazwa ciasta pochodzi od bruku. Prababcia w młodości pracowała we dworze jako kucharka i opowiadała, że jak szła po wodę ze dworu, to prowadziła do studni wybrukowana ścieżka. A ponieważ wierzch ciasta tworzą nierówne kulki rzucone na blachę, to przypominają one jej właśnie ten bruk. Tradycyjny brukowiec przekłada się śliwkowymi powidłami, ale można zastosować dowolną masę. Według upodobania. Ciasto zarabia się na początku grudnia i przechowuje w chłodnym miejscu, żeby dojrzało. Na 10 dni przed świętami Bożego Narodzenia piecze się placki.

Czy często Pani przygotowuje w domu potrawy?

Bardzo lubię gotować i piec. Szczególnie właśnie te stare, tradycyjne potrawy. Z ciast piekę serniki, makowce, placki drożdżowe. W domu nie stosuję żadnych polepszaczy smakowych, tylko same naturalne składniki. Jestem tradycjonalistką.

Czy ktoś z rodziny idzie w Pani ślady i też pasjonuje go tradycyjną kuchnią?

Moja córka Anna potrafi mnie godnie w kuchni zastąpić, dużo mi pomaga. Wnuk, który ma 14 lat i 12-letnia wnuczka też się włączają, na przykład w pieczenie pierników przed świętami. W ogóle to mi się marzy, żeby u nas na wsi zainteresowanie regionalną kuchnią się rozszerzyło. Chciałabym, by przy świetlicy podbudowany został prawdziwy piec chlebowy, by można było robić warsztaty kulinarne i przekazać naszą tradycję kujawską następnym pokoleniom. Żeby było ognisko domowe, to matka musi krzątać się po kuchni, ogień powinien palić się w piecu, a na stole, wokół którego gromadzi się rodzina, powinien leżeć pachnący chleb. I wtedy jest prawdziwy dom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!