Czym różnią się od siebie jaskra i zaćma? Słyszałam wiele różnych opinii, które się ze sobą zupełnie nie pokrywają, a czuję, że z moim wzrokiem jest coś nie tak.
Profesor Iwona Grabska-Liberek, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego: RADZI: Polacy mają bardzo małą wiedzę na temat groźnych chorób oczu: jaskry i zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem AMD czy retinopatii cukrzycowej. Często mylą te choroby ze sobą lub uważają, że problem ich nie dotyczy. To pierwszy błąd.
Pacjentów na przykład z zaćmą jest obecnie dużo więcej niż w przeszłości. Głównymi przyczynami są zanieczyszczenia środowiska oraz zmiany w odżywaniu wynikające z dużej konsumpcji wysoko przetworzonego jedzenia. Nie bez znaczenia jest także to, że żyjemy dłużej, a zatem większa jest grupa osób dotkniętych schorzeniami i chorobami.
W konsekwencji przekłada się to między innymi na dużą liczbę osób starszych, u których pojawia się AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Podobnie sytuacja przedstawia się z jaskrą, która rozwija się latami, a wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Powinniśmy pamiętać, że jeżeli w naszej rodzinie występowały choroby oczu, to mogą one dotyczyć również nas. Niestety w przeciwieństwie do zaćmy, w jaskrze nie możemy odwrócić degeneracji nerwu wzrokowego.
Jaskra powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia, których nie możemy cofnąć, dlatego tu kluczowa, jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie
(Źródło: Newsroom 360)