Zapraszamy do dyskusji, ale TYLKO bez hejtu! Włącz się do akcji #HejTySTOP

Tomasz Pietraszak
Chcemy, aby nasz serwis był miejscem bez słownej przemocy. Aby przestrzeń, w której czytacie nasze artykuły oraz dyskutujecie o sprawach istotnych dla Was, była bezpieczna i komfortowa. Dlatego walczymy z hejtem, internetową „mową nienawiści. W związku z tym dajemy możliwość wprowadzania komentarzy tylko tym Internautom, którzy dokonali rejestracji w naszym portalu lub zalogują się przy użyciu Facebooka.

Mamy nadzieję, że Wy - nasi Czytelnicy - staniecie się ambasadorami akcji #HejTySTOP. Wierzymy w to, że będziecie przestrzegać poniższych zasad oraz zwracać uwagę wszystkim tym, którzy się do nich nie stosują.

Tak się składa, że w mojej 30-letniej pracy dziennikarskiej, przez ostatnich kilka lat zajmowałem się głównie Internetem. Poznałem mechanizmy działania tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się gałęzi prasy. Wiem, co to odsłony, unikalni użytkownicy, realni, co lubią czytać, ile czasu na tym spędzają i wiele, wiele innych parametrów pozwalających nam trafiać w gusta naszych elektronicznych odbiorców. Obserwowałem też jak z roku na rok rośnie nam liczba odsłon - jak potężny stał się regionalny portal pomorska.pl, jak mocno rozwinęły się miejskie portale: expressbydgoski.pl i nowości.com.pl. Widzę, jak chętnie Czytelnicy sięgają też do informacji w swoich lokalnych naszychmiastach.pl

Bierzemy odpowiedzialność za słowa

Szybko, wiarygodnie, na temat. Treści nie biorą się znikąd. Tworzą je dziennikarze, którzy wiedzą, co to odpowiedzialność za słowo, wiedzą jakie mogą być konsekwencje źle dobranych, czy użytych zdań. Wiedzą jak wiele dobrego można zdziałać słowem, ale też jak działa to w drugą stronę.

Podpisujesz się pod tym, co piszesz

Treści w online „tworzą” też nasi Czytelnicy. Z reguły podsyłając nam tematy, które ich interesują lub po prostu komentując artykuły przez nas publikowane. To dla nas także „źródło” newsów. I tu sedno sprawy. Kogo z nas nie kusiło skomentowanie w ostrych słowach czyjegoś postu lub jakiejś informacji? Komu nie zawisły palce nad klawiaturą mając już w głowie jakiś ośmieszający tekścik? Kto z nas się nie zastanowił chwilę i nie złagodził języka, niekoniecznie wydźwięku swojej opinii, zwłaszcza wtedy, gdy sygnowana była imieniem i nazwiskiem?

Nie chcemy nakręcania spirali nienawiści

Dotychczasowa anonimowość w komentowaniu naszych artykułów i postów pozwalała na znacznie więcej. Niestety. Moderując komentarze, trafiałem czasami na prawdziwy ściek mowy nienawiści. Jeden negatywny komentarz potrafił nakręcić spiralę kilkudziesięciu jeszcze gorszych. Do tego stopnia, że po którymś z kolei komentarzu nikt już nie kontrolował co było powodem rozpoczęcia „dyskusji”. Dość tego! Chcemy, by to się zmieniło. By „anonimowi bohaterzy” potrafili merytorycznie skrytykować, nie chowając się za zasłoną nieznanego nicka. Liczę, że zrozumieją Państwo te działania i pomogą nam poprawić jakość dyskusji pod naszymi treściami.

Oto zasady dyskusji na poziomie #HejTySTOP

Zasady akcji #HejTySTOP:

  1. Szanuj innych, nie obrażaj. Pamiętaj, że każda osoba ma prawo do swojego zdania i nie musi się z Tobą zgadzać. Rozmawiaj kulturalnie - naprzeciwko siebie masz drugiego człowieka.
  2. Przestrzegaj prawa. Przepisy obowiązują także w Internecie, a sprawcy mogą być ustaleni i ukarani przez wymiar sprawiedliwości.
  3. Nie oceniaj innych ze względu na ich pochodzenie, status społeczny, wyznanie, płeć, stopień niepełnosprawności czy orientację seksualną. Nie hejtuj nikogo z tego powodu.
  4. Nie używaj wulgaryzmów.
  5. NIE KRZYCZ! Tekst pisany wielkimi literami powszechnie uważany jest za formę podnoszenia głosu.
  6. Pisz na temat. Nie przesyłaj informacji, które nie dotyczą trwającej dyskusji.
  7. Nie przesyłaj informacji nieprawdziwych, nie rozpowszechniaj fake newsów.
  8. Nie spamuj. To nie jest miejsce do przesyłania ofert handlowych czy łańcuszków.
  9. Plagiat stop. Nie powielaj czyjejś własności: tekstów czy fotografii, a jeśli robisz to zgodnie z prawem, pamiętaj o podaniu źródła.
  10. Pisz poprawnie. Przestrzegaj zasad pisowni i interpunkcji.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Dodaj ogłoszenie