Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Załóż firmę. Kasa czeka

Sonia Gruszka
O pieniądze na rozruch własnej firmy może ubiegać się w Inowrocławiu nawet 110 osób. Warto spróbować.

O pieniądze na rozruch własnej firmy może ubiegać się w Inowrocławiu nawet 110 osób. Warto spróbować.

Starający się o dotację muszą przejść przez dwa stopnie selekcji. Najpierw trzeba złożyć formularz rekrutacyjny, który zostanie oceniony i przejść rozmowę z doradcą zawodowym. Następnie autorzy najlepszych formularzy wezmą udział w szkoleniu „ABC przedsiębiorczości”. Kurs trwa 40 godzin i zapoznaje uczestników z zagadnieniami prawa i ekonomii niezbędnymi w prowadzeniu firmy.

Ile osób ma szansę na otrzymanie dotacji? W Inowrocławiu całkiem sporo. - 110 uczestników szkolenia uprawnionych będzie do złożenia wniosku o przyznanie dotacji - informuje Przemysław Krokos, koordynator projektu „Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego” w inowrocławskim PUP. - W projekcie w ramach drugiego naboru zabezpieczone zostały pieniądze dla 88 osób. Mamy jednak pewne oszczędności, które pozwolą nam przyznać pieniądze około 93 osobom. Wszystko zależy od tego, o jakie sumy ubiegać się będą wnioskodawcy. Maksymalnie można ubiegać się o kwotę 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli nieco ponad 21 tysięcy złotych. Osoby, które otrzymają dotację, po roku będą musiały rozliczyć się z urzędem, zaświadczając, między innymi, że firma nieprzerwanie działa oraz nie ma żadnych zaległości w ZUS czy w urzędzie skarbowym - podkreśla.

Przed złożeniem formularza w kancelarii PUP można skonsultować jego poprawność ze specjalistami do spraw programów (pokój 202). - Porady merytoryczne dotyczące samego pomysłu na firmę udzielane są podczas dyżurów w Punkcie Konsultacyjnym Krajowego Systemu Usług. Kolejny przeprowadzimy w siedzibie urzędu 23 stycznia - informuje Przemysław Krokos.

Wypełnienie formularza nie jest skomplikowane. Podaje się w nim, m.in., dane kontaktowe, informacje o doświadczeniu zawodowym, planowanych wydatkach czy ewentualnie posiadanych środkach własnych. Najpóźniej do 8 lutego formularze zostaną ocenione, a urząd ogłosi listę osób zakwalifikowanych do kursu „ABC przedsiębiorczości”. Tam uczestnicy dowiedzą się, m.in., jak przygotować dobry wniosek. O otrzymaniu pieniędzy zadecyduje liczba punktów, którą eksperci przyznają oceniając wniosek. Istotne są, m.in., adekwatność wykształcenia wnioskodawcy do branży, w której zamierza działać, pomysł i szanse powodzenia biznesu. <!** reklama>

Najwięcej firm w Inowrocławiu powstaje w branży usługowej. Nowi inowrocławscy przedsiębiorcy otwierają przeważnie salony kosmetyczne, fryzjerskie czy warsztaty mechaniki pojazdowej.

WARTO WIEDZIEĆ:

Formularze ze zgłoszeniem do udziału w programie „Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego” można składać do 25 stycznia. Wnioski przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 w kancelarii PUP (pokój 204). Trzeci i ostatni nabór uczestników odbędzie się w III kwartale 2013 roku. Więcej informacji na www.pupinowroclaw.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty