– Etap weryfikacji prowadzony przez Zespół ds. weryfikacji projektów, wspomagany był przez weryfikację obywatelską, w której swoje uwagi mogli zgłosić wszyscy mieszkańcy. W pracach Zespołu ds. weryfikacji brali udział przedstawiciele Rady ds. Partycypacji Społecznej – organu doradczego z zakresu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego i konsultacji społecznych oraz przedstawiciele właściwych terytorialnie Rad Osiedli – informuje bydgoski ratusz.
Na tym etapie sprawdzano czy zgłoszone pomysły spełniają wymogi formalne i techniczne oraz to czy będzie można zrealizować je w ramach dostępnych środków budżetowych. Głosowanie w tegorocznej edycji odbędzie się od 4 do 30 listopada. Budżet na realizację wybranych przez mieszkańców zadań to 16 mln zł.
Do tegorocznego BBO zgłoszono 52 projekty ponadosiedlowe, 536 osiedlowe, 138 społecznych i 182 mikroprojekty osiedlowe. Najaktywniejsi byli mieszkańcy osiedla Błonie, skąd nadesłano 48 zadań. Ponad 40 zgłoszono na Wyżynach, w Nowym Fordonie oraz na osiedlu Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto.
Pula projektów na które mieszkańcy będą mogli oddać głos będzie znacznie mniejsza. Około 400 z nich nie przeszło pozytywnie weryfikacji. Powody były różne. Niektóre projekty były źle oszacowane, a koszt wykonania zadania przekraczałby możliwości finansowania z BBO.
W przypadku ponadosiedlowych czasem brakowało wymaganych minimum trzech uchwał z poparciem przez rady osiedla. Niektóre zadania odrzucano z uwagi na przewidzianą ich realizację przez miasto w najbliższym czasie. O negatywnej weryfikacji decydowały także względy formalne.
Klasyki i nowości
W listopadowym głosowaniu każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać jeden projekt w każdej kategorii. Wśród propozycji są te projekty bardzo dobrze znane, jak przejazdy zabytkowymi autobusami, remonty chodników, remonty placów zabaw, kina plenerowe czy dokończenie inwestycji wybranych w poprzednich edycjach.
Nie brakuje jednak i bardziej zaskakujących propozycji, jak naukowa akademia Star Wars, piknik wiejskiej żywności przy muzyce country, schowkomat w Myślęcinku, rzeźba motocykla Harley-Davidson nad Brdą czy sierotki Marysi i 7 krasnoludków w alei Koszałka Opałka.
