Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kuczka w Starym Fordonie doczeka się remontu

Dorota Witt
Dorota Witt
Kuczka została zbudowana w 1904 roku. Do wejścia wiodły zabudowane schody. Nie miała połączenia z kamienicą. Poprzedni właściciele zmienili układ okien i zlikwidowali otwierany dach. Przez dziesiątki lat weranda pełniła rolę warsztatu krawieckiego.
Kuczka została zbudowana w 1904 roku. Do wejścia wiodły zabudowane schody. Nie miała połączenia z kamienicą. Poprzedni właściciele zmienili układ okien i zlikwidowali otwierany dach. Przez dziesiątki lat weranda pełniła rolę warsztatu krawieckiego. Tomasz Czachorowski
Zabytkowa kuczka przy ul. Kapeluszników 2 w Starym Fordonie zostanie wyremontowana. Miasto wyłoniło wykonawcę zadania. Prace, zgodnie z umową, potrwają do końca roku. Podczas inwentaryzacji w przybudówce natrafiono na wiele ciekawych artefaktów, znaleziono, m.in., egzemplarz Tory.

Zobacz wideo: Pół tysiąca przeszczepień szpiku u dzieci w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy

Wreszcie konkret: 10 września miasto podpisało umowę z wykonawcą prac remontowych zabytkowej werandy w Starym Fordonie.
- W najbliższych dniach rozpoczną się prace, ich koszt to 149 tysięcy złotych. Przewidywany termin zakończenia prac to 20 grudnia 2021 roku - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka urzędu miasta.

Od dawna o renowację unikatowej kuczki upominali się społecznicy.

Kuczka to jeden z cenniejszych zabytków w Starym Fordonie

- Każdy, kto odwiedza Stary Fordon zna piękną drewnianą altanę przy Kapeluszników 2. Wyjątkowej urody konstrukcja od lat jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnej interwencji. Nasze Stowarzyszenie już w 2016 r. rozpoczęło rozmowy z miejskim konserwatorem zabytków na temat ratowania tego zabytku - informowało kilka miesięcy temu na swoim profilu na Facebooku Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. - Mamy świadomość jak cennym zabytkiem jest drewniana altana. Jej znaczenia nie można bagatelizować.

Kuczka została zbudowana w 1904 roku. Do wejścia wiodły zabudowane schody. Nie miała połączenia z kamienicą. Poprzedni właściciele zmienili układ okien i zlikwidowali otwierany dach. Przez dziesiątki lat weranda pełniła rolę warsztatu krawieckiego.

- Kuczka to unikalna konstrukcja w formie drewnianej werandy – rodzaj stałego namiotu, miejsca modlitw i spotkań podczas przypadającego jesienią żydowskiego święta Sukkot - przypomina Marta Stachowiak.

Święto Sukkot upamiętnia 40-letnią wędrówkę Żydów przez pustynię po ucieczce z Egiptu, kiedy to spali oni, wzorem koczowników, w namiotach. W Polsce, ze względu na warunki pogodowe, kuczki przybrały postać nie namiotów, ale trwalszych konstrukcji zespolonych z budynkiem mieszkalnym. - Fordon do wybuchu II wojny światowej był miastem, w którym łączyły się elementy kultury ewangelickiej, chrześcijańskiej i żydowskiej. Przypomina o tym wiele innych cennych zabytków, m.in. budynki dawnego kościoła ewangelickiego przy ul. gen. W. Sikorskiego, katolickiego kościoła na Rynku i synagogi przy ul. Bydgoskiej - wymienia Marta Stachowiak.

W zabytkowej werandzie w Starym Fordonie znaleziono Torę, stare listy, cenne artefakty

Obecnie piętro werandy stanowi część przyległego mieszkania, z którym połączona jest wewnętrznymi drzwiami. Weranda kamienicy przy ulicy Kapeluszników 2 jest jedyną taką zachowaną konstrukcją na terenie Starego Fordonu. Stanowi przykład rzemiosła ciesielskiego charakterystycznego dla końca XIX w. Dzięki dbałości o szczegół i detal architektoniczny, między innymi poprzez snycerskie opracowanie takich elementów jak końcówki belek stropowych i krokwi, zwisy zworników zakończone formą szyszki, weranda stanowiła ozdobę kamienicy.

- Dla tej drewnianej części budynku opracowana została kompleksowa inwentaryzacja, przeprowadzono też prace zabezpieczające. Ze względu na wyjątkowy charakter obiektu będzie on rewitalizowany w oparciu o oddzielną dokumentację projektową - zastrzega Marta Stachowiak. - W tym roku planowane jest zlecenie prac budowlanych przy drewnianej konstrukcji. Warto podkreślić, że podczas inwentaryzacji w przybudówce natrafiono na wiele ciekawych artefaktów: egzemplarz Tory, szereg listów liczących po kilkadziesiąt lat oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku z bogatą historią.

  • Trwa rewitalizacja Starego Fordonu, budowa bulwarów nad rzeką.
  • Tuż obok kuczki będzie odtworzone zejście nad Wisłę, w stronę promenady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo