Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z małej szkoły w wielki świat

Paweł Antonkiewicz
Uczniowie zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, a szkoła dzięki projektom zyskuje pieniądze, pozwalające na uatrakcyjnienie swej oferty w lokalnym środowisku.

Uczniowie zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, a szkoła dzięki projektom zyskuje pieniądze, pozwalające na uatrakcyjnienie swej oferty w lokalnym środowisku.

- Byliśmy zdziwieni, że radni tak uważnie nas słuchali - mówi Krzysztof z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy, który z Weroniką i Miłoszem podczas sesji Rady Miejskiej Nakła mówił o „Mocnych i słabych stronach gminy”.

Uczniowie przedstawili radnym wyniki ankiety przeprowadzonej wśród około stu mieszkańców Suchar i Trzeciewnicy. <!** reklama>

- Była ona częścią realizowanego we wszystkich klasach unijnego projektu „Z małej szkoły w wielki świat”, w ramach którego uczniowie dzięki własnej aktywności i doświadczeniom zdobywają wiedzę i umiejętności w dwóch blokach tematycznych: matematyczno-przyrodniczym i społeczno-obywatelskim - wyjaśnia ich opiekunka Izabela Stefańska-Król.

Radni znają „mocne i słabe strony” obu miejscowości, ale docenili trud uczniów. - Mieszkańcy dobrze oceniają istnienie i organizację pracy szkoły, liczbę zajęć pozalekcyjnych i opiekę nad dojeżdżającymi do niej z Suchar, działalność punktu przedszkolnego - mówi Dominika.

W całej gminie pozytywnie oceniana jest możliwość spędzania wolnego czasu, działalność bibliotek, muzeum, świetlic i klubów sportowych na wsiach, dbałość o zieleń w Nakle, gospodarkę odpadami (segregacja) i pracę służb mundurowych.

- Najgorszy jest stan dróg i złe oświetlenie - podsumowuje Weronika. Realizacja projektu trwa 3 lata. W ubiegłym roku uczniowie poznali, między innymi, zasady organizowania wyborów i wiedzą nie tylko, jak i kiedy się je przeprowadza. Nie jest on jedynym projektem realizowanym w Trzeciewnicy.

- Przed rokiem skończyły się „Labirynty wiedzy”. W ramach tego projektu prowadzona była, między innymi, gimnastyka korekcyjna oraz zajęcia koła polonistycznego i matematycznego. Kończy się kolejny, „Bliżej do przedszkola”, ale wystąpiliśmy o wsparcie finansowe do gminy i nadal będziemy prowadzić punkt przedszkolny, w którym od września zaopiekujemy się także sześciolatkami w godzinach od 7 do 17, a rodzice ponosić będą jedynie koszty wyżywienia - dodaje Katarzyna Mikołajczak, dyrektorka szkoły.

Realizowany jest też projekt „Nie jesteś sam”, w którego ramach przygotowywano paczki świąteczne dla osób starszych i samotnych, ale też prowadzone są korepetycje dla uczniów. Wkrótce szkoła włączy się w realizację kolejnego, tworzenia centrum ekologiczno-edukacyjnego w Trzeciewnicy, którego będzie siedzibą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!