Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Nie zabrakło nagród i wyróźnień.
Jedną z nich - medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za zasługi na rzecz regionu - z rąk wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego odebrał Robert Preus, dyrektor placówki.
Nauczycielom potrzebny jest ciągły rozwój
- W 2023 r. KPCEN przeszkoliło ponad 15 tysięcy nauczycieli z regionu. Doskonalenie warsztatu pracy to konieczność, bowiem bardzo szybko zmienia się rzeczywistość edukacyjna, dlatego musimy być też niezwykle kreatywni. Musimy być choćby krok za uczniami, którzy szybko przyswajają zdobycze technologiczne, zaprzęgają sztuczną inteligencję. Potrzebna jest nauczycielom wiedza, metody nauczania, technologie, potrzebny jest ciągły rozwój - tłumaczył Robert Preus.
- Nauczyciele muszą aktualizować wiedzę. W KPCEN mogą się nawzajem inspirować - mamy tu takie przestrzenie, konferencje, spotkania, na których możemy się wymieniać doświadczeniami. Wiemy dobrze, że w czasach, gdy coraz częstsze są shortsy, rolki, skupienie ucznia na sobie jest coraz trudniejsze. Szukamy nowych możliwości, żeby do ucznia dotrzeć - wyjaśniały Ewa Grzanka (SP Brzoza) i Małgorzata Chludzińska-Kopińska (SP 2 Nowe), doradcy metodyczni.
Wszechstronna pomoc w edukacji
Celem KPCEN jest wszechstronne i profesjonalne wspomaganie szkół i placówek oświatowych poprzez wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych, dyrektorów szkół i placówek, pracowników organów nadzorujących i prowadzących szkoły i placówki, zespołów nauczycielskich oraz innych podmiotów edukacyjnych zgodnie z ich potrzebami i zainteresowaniami.
W tym celu podejmuje różne przedsięwzięcia m.in.: projekty edukacyjne, programy, konkursy, festiwale. Centrum organizuje również liczne konferencje z obszarów: psychologii, alternatywnych form edukacji, kształcenia zawodowego, zdrowia fizycznego czy technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Docierają przez media społecznościowe
W KPCEN funkcjonuje siedem pracowni: humanistyczna, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, edukacji matematyczno-przyrodniczej, zarządzania i diagnozy, szkolnictwa i doradztwa zawodowego, wychowania i psychologicznej pomocy szkole oraz technologii xyfrowych. Od 3 lat Centrum zaprasza także nauczycieli matematyki i uczniów klas 8 szkół podstawowych do udziału w próbnych egzaminach ósmoklasisty z matematyki.
Centrum dociera do ogromnej grupy odbiorców poprzez YouTube oraz Instagram. Przez lata placówka opublikowała szereg filmów edukacyjnych, promocyjnych, wiele audycji i słuchowisk. Powstały cykliczne programy internetowe. Nakręcono również filmy wspierające pracę nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
