Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki na wodach Zalewu Koronowskiego

Katarzyna Karwat
W okresie wakacyjnym bydgoscy „wodniacy” stacjonują w Pieczyskach na stałe
W okresie wakacyjnym bydgoscy „wodniacy” stacjonują w Pieczyskach na stałe Katarzyna Karwat
Czasami wystarczy chwila, żeby wypoczynek nad wodą zamienił się w prawdziwy koszmar. Na własnej skórze przekonali się o tym żeglarze i kajakarze podczas nawałnicy, która przeszła nad Zalewem Koronowskim 25 czerwca.

Początek wyczekiwanych wakacji, upalny piątek i sobota sprawiły, że na plażach nad Zalewem Koronowskim panował niemiłosierny tłok. W sobotnie popołudnie niebo zaciągnęło się niespodziewanie ciemnymi chmurami, zwiastującymi burzę (zapowiadaną przez meteorologów na niedzielę). Jachty, żaglówki, rowery wodne i kajaki - wszystkie jednostki pływające zaczęły w pośpiechu zmierzać do brzegów. Nie wszystkie zdążyły.

Prawdziwe piekło rozpętało się około 18.30, porywisty wiatr i wysokie fale skutecznie ograniczały widoczność, niebo jedna za drugą rozcinały błyskawice. I to był właśnie moment, kiedy dwaj funkcjonariusze policji - co podkreślić trzeba - będący już po służbie zauważyli przewrócony jacht. Policjant z jednostki wodnej oraz funkcjonariusz z bydgoskiego Szwederowa najprędzej jak się dało dotarli radiowozem do przystani w Pieczyskach. Następnie policyjną motorówką popłynęli do przewróconej łodzi. Do akcji przyłączyli się również ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i koronowskiej Grupy Ratownictwa Medycznego AUXILIUM-MED.

Kobieta i mężczyzna z przewróconego jachtu z trudem utrzymywali się o własnych siłach na wodzie. Łodzią nie sposób było podpłynąć bliżej rozbitków, więc jednej z policjantów nie zastanawiając się, wskoczył do wody. Na szczęście łódź udało się opanować i razem z ratownikami wyciągnąć pechową parę, udzielić jej im pierwszej pomocy i bezpiecznie przetransportować ich na brzeg.

Niestety, nie było to jednak koniec feralnej soboty, bo „wodniacy” mieli już następne zgłoszenie - do wypożyczalni w Pieczyskach nie wróciły dwa kajaki... Policjanci wrócili więc do łodzi i zaczęli kontrolować linię brzegową. Okazało się, że obydwa kajaki były w okolicznych trzcinach, a na brzegu na pomoc czekało dwóch mężczyzn.

Dodać warto, że tego samego dnia, około godziny 15.30, pełniący służbę „wodniacy” udzielali jeszcze pierwszej pomocy kobiecie, która w „strefie kibica” miała problemy z oddychaniem. Wezwane Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zabrało kobietę helikopterem do szpitala na badania.

- Sezon wakacyjny rozpoczął się naprawdę mocnym akcentem - mówi nadkomisarz Tomasz Meyze, naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. - Postawa naszych funkcjonariuszy była jednak wzorowa i wszystko skończyło się dobrze, także dzięki współpracy z ratownikami. Apelujemy do wypoczywających latem nad wodą o szczególną rozwagę.

Warto wiedzieć

Optymalna temperatura wody do kąpieli to 22-25 stopni. Kąpiemy się w miejscu do tego przeznaczonym, stosujemy się do poleceń ratownika. Nie pływamy w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczemy rozgrzani do wody, co grozi wstrząsem termicznym. W nieznanych miejscach zabronione są skoki na główkę. Nigdy nie wchodzimy do wody po wypiciu alkoholu, bezpośrednio po posiłku ani też na czczo. Nie popisujemy się. Dzieci kąpią się wyłącznie pod opieką dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!