Aktualizacja, 14.10, godz. 18:29:
Wybory parlamentarne 2019. Koniec ciszy wyborczej. Kto wygrał wybory?
Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania ze 100 proc. komisji obwodowych. W wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 43,59 proc. głosów. 27,4 proc. zdobyła Koalicja Obywatelska, a 12,56 proc. Lewica. Do Sejmu wchodzi również PSL-Koalicja Polska (8,55 proc.) i Konfederacja Wolność i Niepodległość (6,81 proc.). Do Sejmu jednego przedstawiciela wprowadzi też Mniejszość Niemiecka, który uzyskała 32 094 głosy (0,17 proc. w skali kraju). Na razie nie wiadomo, jak wygląda sytuacja z podziałem mandatów.
Dokładne wyniki wyborów będą znane prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem.
Wybory 2019. Tak głosowali Polacy. Frekwencja w województwach
Frekwencja wyniosła 61,16%
Uprawnionych do głosowania było ponad 30,1 miliona wyborców.
Mandaty w Sejmie (dane PKW ze 100% komisji) :
- PiS: 235
- KO: 134
- SLD: 49
- PSL: 30
- Konfederacja: 11
- Mniejszość niemiecka: 1
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Sondaż IPSOS ...
Wyniki wyborów 2019. Podział mandatów Senat
Koalicja Obywatelska, PSL, SLD oraz kandydaci niezależni zajmą 52 miejsca w izbie wyższej polskiego parlamentu, co oznacza, że PiS nie będzie mieć większości! Mandaty wywalczyli m.in. były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski, byli ministrowie Stanisław Gawłowski i Bogdan Zdrojewski, poseł Krzysztof Brejza, czy też byli europosłowie Kazimierz Michał Ujazdowski i Michał Kamiński.
W dniu głosowania, 13 października, miały miejsce 322 incydenty wyborcze. Do policji w Krakowie i Lublinie wpłynęły maile informujące o podłożonych bombach w lokalach wyborczych. Informacje okazały się nieprawdziwe. Jak poinformował Arkadiusz Despot-Mładanowicz z PKW, doszło również do przypadków wnoszenia i wynoszenia kart do głosowania z lokali wyborczych.
Wybory parlamentarne 2019. Exit poll - co to jest za sondaż?
Exit poll to sondaż przeprowadzany przez agencję badawczą w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że wyniki wyborów parlamentarnych powinniśmy poznać we wtorek, 15 października.
Wybory do Sejmu 2019. Podział mandatów
Liczba mandatów poselskich w poszczególnych województwach
- województwo dolnośląskie - 34
- województwo kujawsko-pomorskie - 25
- województwo lubelskie - 27
- województwo lubuskie - 12
- województwo łódzkie - 31
- województwo małopolskie - 41
- województwo mazowieckie - 63
- województwo opolskie - 12
- województwo podkarpackie - 26
- województwo podlaskie - 14
- województwo pomorskie - 26
- województwo śląskie - 55
- województwo świętokrzyskie - 16
- województwo warmińsko-mazurskie - 18
- województwo wielkopolskie - 40
- województwo zachodniopomorskie - 20
Wybory do Senatu 2019. Podział mandatów
Jeśli chodzi o wybory do Senatu, Polska podzielona została na sto okręgów. Z każdego okręgu mandat zdobywa jeden senator. Zwycięzca wybierany jest na podstawie liczby głosów. Jeśli zdarzy się tak że dwaj lub więcej kandydaci na senatora zdobędą taka samą liczbę głosów, senatorem zostaje ten, który zwyciężył w większej liczbie obwodów lub ten, do którego uśmiechnie się szczęście w losowaniu, przeprowadzonym przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej.
