W budynku przed laty była lecznica weterynaryjna, obecnie mieści się tu "Galeria Arboretum". W tym miejscu organizowane są wystawy, jest też stała edukacyjna ekspozycja dotyczącą przekrojów przez pnie drzew.
- Aktualnie nasz Ogród jest w trakcie rewitalizacji, więc wyłącznie można wejść do niego od strony ul. Powstańców Wielkopolskich - zaznacza dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni, pełnomocnik dziekana Wydziału Nauk Biologicznych ds. Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Zdjęcie sprzed lat stało się inspiracją do powstania muralu
Przy okazji rewitalizacji metamorfozę przeszedł także budynek Botanika przy ul. Niemcewicza.
- Położony został nowy dach i odnowiona elewacja - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Wyeksponowana została dość duża ściana i tak zrodził się pomysł, by ją ozdobić. Nasz Ogród został otwarty 1 sierpnia 1930 r., więc szukaliśmy pomysłu na mural. Poprosiliśmy mieszkańców, by udostępnili nam zdjęcia historyczne dotyczące Bydgoszczy, a najlepiej wykonane w tym Ogrodzie Botanicznym. Zależało nam, żeby były to fotografie z czasów początku jego istnienia.
Wpłynęło kilka fotografii od mieszkańców. Jednak wybór padł na inne zdjęcie.
- Fotografia, która została wybrana, pochodzi ze zbiorów Mariusza Gruchały, a jej autorem jest ojciec pana Mariusza - Władysław Gruchała - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Pan Mariusz przyjaźni się z prof. Janem Grajewskim z UKW i w ten sposób pozyskaliśmy to zdjęcie.
Fotografie przejrzał także wykonawca muralu - Arkadiusz Andrejkow, znany i wielokrotnie nagradzany artysta malarz w zakresie street artu i graffiti, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wspólnie dokonano wyboru.
- Skorzystaliśmy z okazji, że artysta ten gościł w Bydgoszczy i poprosiliśmy go o wykonanie tego muralu - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Zdjęcie zostało zrobione prawdopodobnie jeszcze przed II wojną światową, bo z innej fotografii wiemy, że w czasie okupacji Ogród był zamknięty dla Polaków.
Co znalazło się na muralu?
Fotografia przedstawia uśmiechniętą kobietę stojącą przy kamiennym tunelu.
- Ten kamienny tunel, choć był przebudowany, przetrwał do dziś - informuje dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Jest jak brama zapraszająca mieszkańców do odwiedzenia Ogrodu, a ponieważ zależało nam, aby na muralu znalazł się element architektoniczny Ogrodu, albo kojarzony z Ogrodem, więc wybór padł na to zdjęcie. Ponadto na muralu w sąsiedztwie znajdują się kwitnące na żółto liliowce, których kolekcję mamy w Ogrodzie. Z kolei po prawej stronie jest gałązka magnolii pośredniej - to symbol Botanika umieszczony zresztą w logo Ogrodu. Dziś wiemy też, że pani uwieczniona na fotografii to Łucja Gruchała, babcia Mariusza Gruchały.
Mural został wykonany w ubiegłym tygodniu. Powstał w zaledwie w trzy dni. Można już go podziwiać.
W 2030 roku Ogród Botaniczny UKW obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia.
- Chcielibyśmy z tej okazji przygotować wystawę zdjęć historycznych. Zachęcamy mieszkańców, aby udostępnili nam zdjęcia sprzed lat robione właśnie w naszym Ogrodzie. Zeskanujemy je i oczywiście, oddamy właścicielom - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni.
Zobacz wideo: Ogród społecznika/społeczniczki w centrum Bydgoszczy
