Po uzyskaniu rekomendacji komisji konkursowej i pozytywnej opinii Senatu UKW, rektor uczelni - prof. dr hab. Bernard Mendlik podjął decyzję o wyborze Matowskiej na to stanowisko.
Szybkie decyzje na uczelni
Matowska wystartowała w konkursie ogłoszonym w grudniu przez rektora Mendlika. Pokonała dwóch rywali. Najpierw pozytywnie zaopiniowała ją komisja konkursowa w składzie - prorektorzy: prof. dr hab. Marek Macko, prof. dr hab. Jacek Maciejewski i dr hab. Mirosława Szark-Eckardt oraz dr hab. Zbigniew Bukowski, pełnomocnik rektora i mgr Aniela Bekier-Jasińska, pełniąca obowiązki kanclerki. Z kolei 21 stycznia Senat UKW wyraził pozytywną opinię, więc decyzja rektora była właściciwie formalnością.
38-letnia Matowska od czasów szkolnych związana jest z PO. Pracowała w biurze posłanki Teresy Piotrowskiej, pięła się po szczeblach politycznej kariery, dostawała wysokie miejsce na listach wyborczych i była wybierana do Rady Miasta. W wieku 31 lat została przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy. Do jej zadań należy nadzór nad pracą radnych, organizacją i przebiegiem sesji.
Właściwa osoba na właściwym stanowisku
Jak informuje UKW, „Monika Matowska ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami z wielomilionowym budżetem. Od blisko dwudziestu lat pracuje w samorządzie. W tym czasie jej działalność była związana z kierowaniem zespołem, realizacją inicjatyw w zakresie ustawodawstwa oraz prawa miejscowego, a także projektów budżetowych i strategicznych. Posiada umiejętność planowania wydatków w perspektywie rocznej oraz wieloletniej, potrafi zaplanować przebieg i realizację inwestycji, a także zna możliwości pozyskiwania funduszy unijnych. Jako przewodnicząca Rady Miasta zdobyła doświadczenie w zarządzaniu dużą strukturą administracji publicznej, pracowała nad strategią rozwoju miasta, a także zajmowała się organizacją codziennej pracy rady".

UKW podaje też jej ścieżkę kariery: "Prowadziła agencję marketingową, była dyrektorką biura poselskiego, odbywała staż w Dziale Marketingu PESA S.A. Pracowała również w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie - RZGW w Bydgoszczy jako główna specjalistka ds. Komunikacji i Edukacji Wodnej. Jest absolwentką Socjologii na UMK w Toruniu, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kończyła również HR Rekrutację i Selekcję na Akademii Leona Koźmińskiego, a także Szkołę Liderstwa Politycznego”.
Kanclerka z mnóstwem obowiązków
Do jej zadań jako kanclerki UKW będzie m.in. należeć: podejmowanie działań i decyzji zapewniających racjonalne i efektywne wykorzystanie majątku UKW oraz jego powiększanie i rozwój, realizacja strategii uniwersytetu, umiejętność pozyskiwania środków finansowych z zewnątrz, przygotowywanie rocznych planów rzeczowo-finansowych, kształtowanie i realizacja polityki inwestycyjnej uczelni, pozyskiwanie nowych obiektów na potrzeby uczelni, sprawne i obiektywne reagowanie na potrzeby jednostek w zakresie potrzeb lokalowych i remontowych, współpraca z organizacjami związkowymi w trosce o dobro pracownika i uniwersytetu.
Połączy obowiązki
Monika Matowska potwierdziła nam, że będzie łączyć obowiązki pracy w UKW i RMB.
- Funkcja przewodniczącej, chociaż bardzo odpowiedzialna, nie jest pracą etatową. Mogę godzić ją z innymi obowiązkami, praktykuję to od ponad 5 lat. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że praca na uczelni będzie wymagała dużo zaangażowania i nieco innej organizacji działalności w Radzie. To już moja druga kadencja na stanowisku przewodniczącej, a zatem ułożona przez ostatnie lata organizacja pracy rady oraz biura rady pozwala mi na podjęcie kolejnego wyzwania. Doskonale układa się również współpraca z zastępcami, co pozwala na podział obowiązków. Jestem przekonana, że podobnie jak dr Sobociński, inni poprzednicy i poprzedniczki, sprostam wyzwaniu łączenia pracy zawodowej z przewodniczeniem Rady!
