1496: mieszczanie toruńscy na zjeździe stanów pruskich w Gdańsku poskarżyli się, że obywatele gdańscy dostarczają sukna i futra do Bydgoszczy, zatrzymują swoje statki na „polskim”, czyli bydgoskim brzegu i zawierają tam spółki handlowe wbrew postanowieniom stanów pruskich i związku hanzeatyckiego.
1537: sufragan włocławski Jan na prośbę opata koronowskiego Mateusza konsekrował bydgoski kościół pw. św. Idziego, zbudowany w okolicach dzisiejszej ul. Bernardyńskiej. Świątynia została rozebrana w XIX wieku.
1872: bydgoska Rada Miejska przyjęła memoriał nadburmistrza miasta Reinholda Boie w sprawie utworzenia w Bydgoszczy uniwersytetu i uchwaliła skierować stosowną petycję w tej sprawie do władz centralnych w Berlinie. Nie została ona jednak w stolicy cesarstwa zaakceptowana z uwagi na brak środków i odpowiednio silnego środowiska naukowego w Bydgoszczy.
1937: w 85. rocznicę urodzin Leona Wyczółkowskiego w Muzeum Miejskim w Bydgoszczy urządzono pierwszą wystawę dzieł artysty, które trzy dni wcześniej wdowa po malarzu, Franciszka, podarowała miastu Bydgoszcz.
1946: po wojennej przerwie ponownie otwarto bydgoskie Muzeum Miejskie. Na skutek zburzenia w 1940 roku jego dawnego gmachu przy Starym Rynku, zbiory zostały wystawione w budynku poklasztornym zakonu Klarysek przy ul. Gdańskiej 4, byłej lecznicy. Jednocześnie Muzeum Miejskie jako instytucja zostało przekształcone w Muzeum Okręgowe i nosiło odtąd imię Leona Wyczółkowskiego.
1971: w Bydgoszczy urodził się Tomasz Gollob, późniejszy wychowanek i żużlowiec „Polonii”, znany i ceniony w kraju i na świecie zawodnik, najlepszy polski żużlowiec w historii tego sportu, którego karierę przerwała w 2017 roku kontuzja na torze motocrossowym. Jest patronem jednej z ulic w Fordonie.
1985: serię pięciu występów w kolejnych dniach w bydgoskim Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego rozpoczęła wielka gwiazda polskiej piosenki, Ewa Demarczyk.
1991: podczas porządkowania archiwum Miejskiej Rady Narodowej znaleziono protokół z oględzin uszkodzonej śluzy na Czyżkówku z 1946 roku z faktycznym podaniem przyczyny uszkodzenia. Powodem było łowienie ryb przy śluzie przy pomocy granatów przez wojsko radzieckie. Protokół podpisali: prezydent miasta Józef Twardzicki, dyrektor Zarządu Dróg Wodnych Stanisław Tychoniewicz i nurek sprawdzający stan śluzy Zenon Kaczorowski. Na protokole jest odręczny dopisek „podać inną przyczynę np. nieumiejętna budowa śluzy przez Niemców”.
1997: nad Bydgoszczą przeszła wyjątkowo silna wichura połączona z gradobiciem. Na Glinkach spadająca topola zniszczyła siedem samochodów, a w Fordonie drzewo zwaliło się na dach szkoły.
2003: w Galerii Miejskiej bwa otwarto retrospektywną wystawę prac Magdaleny Abakanowicz, obejmującą okres od 1972 roku.
