- Nie ma żadnych informacji o incydentach, które by uniemożliwiły otwarcie lokalu wyborczego - poinformowała w niedzielę 13 października szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
W Kujawsko-Pomorskiem odnotowano nowe przypadki łamania ciszy wyborczej.
Kujawsko-pomorska policja odnotowała kilka przypadków łamania ciszy wyborczej. Do kilku incydentów doszło w sobotę, 12 października, w naszym regionie.
Dowiedz się więcej
Jak informuje policja, w Toruniu przy ul. Wyspiańskiego uszkodzone zostały dwa plakaty wyborcze.
W Ostromecku na ul. Wiślanej policjanci znaleźli rozłożone na jezdni dwa zerwane plakaty. Na podobiźnie kandydata flamastrem ktoś domalował wąsy.
Sprawców nie ustalono.
Kolejne dwa przypadki łamania ciszy wyborczej odnotowano w Bydgoszczy i Toruniu. W każdym z tych miast zerwano po jednym plakacie wyborczym. Następna sytuacja z Torunia: ktoś próbował wynieść kartę wyborczą z lokalu.
- W powiecie wąbrzeskim ktoś powiesił nowy plakat wyborczy, natomiast w innym miejscu, też w powiecie wąbrzeskim, ktoś zniszczył dwa plakaty wyborcze - mówi st. asp. Piotr Duziak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Kolejne sygnały pochodzą z Włocławka i okolic tego miasta. We Włocławku nieznany sprawca zerwał 14 naklejek wyborczych. - W powiecie włocławskim natomiast ktoś zerwał 4 banery wyborcze z ogrodzenia prywatnej posesji - dodaje Duziak.
- Otrzymaliśmy dwa zgłoszenia dotyczące wyborów - mówi Dariusz Rębiałkowski, rzecznik Straży Miejskiej we Włocławku. - Oba dotyczyły Zawiśla. W jednym przypadku został zniszczony baner, a w drugim ktoś zniszczył przystanek autobusowy, umieszczając na nim słowa obraźliwe pod adresem jednego z kandydatów. Obie sprawy przekazaliśmy policji.
Dowiedz się więcej
Przypomnijmy, głosowanie w Wyborach Parlamentarnych 2019 zakończy się o godzinie 21.00. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna nawet do 1 mln zł.
Wybory Parlamentarne 2019 - jak głosować?
Jak oddać ważny głos w Wyborach Parlamentarnych 2019? W lokalu wyborczym otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu. Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy wpisać znak X w kratce znajdującej się po lewej stronie przy nazwisku wybranego, tylko jednego kandydata.
Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Zgodnie z przepisami znak "X" to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Nazwiska kandydatów na posłów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Głos zostanie uznany za nieważny, gdy wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Dopisanie czegokolwiek na karcie do głosowania zarówno w kratce jak i poza nią nie wpłynie na ważność głosu.
Za nieważną uznaje się uszkodzoną kartę do głosowania, kartę, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno. Nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
