Aktualizacja, godz. 10:15: - Dzisiaj w jednym z lokali komisja zauważyła, że z lampy wydobywa się dym. Przerwano głosowanie i wezwano straż pożarną. Lokal przeniesiono do sali obok. Była to jedynie przerwa techniczna. Nie grozi to przedłużeniem ciszy wyborczej - potwierdził podczas pierwszej konferencji PKW przewodniczący Wiesław Kozielewicz.
Jak zaznaczył, był to jedynie incydent, w tym czasie w lokalu wyborczym nie było wyborców.
Cisza wyborcza nie zostanie przedłużona.
Aktualizacja, godz. 9:53: Jak poinformował nas przedstawiciel Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy, o zadymieniu w sali, gdzie odbywały się wybory w miejscowości Królikowo, straż pożarna otrzymała zgłoszenie o g. 8.37. Na miejscu okazało się, że doszło do zwarcia instalacji. Usterkę szybko naprawiono, a komisja przeniosła się do innej sali, gdzie kontynuowano pracę (wybory odbywają się w tamtejszej szkole).
Na miejscu pojawiła się także policja. Funkcjonariusze czuwali nad tym, aby w momencie przeprowadzki komisji do drugiego lokalu zostały zachowane wszelkie procedury. - Wyjaśniamy przyczyny pojawienia się dymu - informuje podkom. Justyna Andrzejewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nakle.
Aktualizacja, godz. 9.21: Pożar nie był groźny i aktualnie podjęto starania, praca komisji została wznowiona. Jak poinformował nas przedstawiciel Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy, cisza wyborcza nie powinna być przedłużona, ale decyzję co do tego podejmie PKW jeszcze przed godz. 10.00.
Głosowanie zostało na jakiś czas przerwane.
W sobotę (12 października) w kraju miały miejsce dwa incydenty, które spowodowały, że trzeba było przenieść komisje wyborcze do innych lokali
W jednym przypadku doszło do wybuchu pieca, a w drugim przypadku miał miejsce pożaru budynku, w którym mieścił się lokal wyborczy.
Cisza wyborcza złamana w Kujawsko-Pomorskiem
Kujawsko-pomorska policja odnotowała kilka przypadków łamania ciszy wyborczej.
- W powiecie wąbrzeskim ktoś powiesił nowy plakat wyborczy, natomiast w innym miejscu, też w powiecie wąbrzeskim, ktoś zniszczył dwa plakaty wyborcze - mówi st. asp. Piotr Duziak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Kolejne sygnały pochodzą z Włocławka i okolic. We Włocławku nieznany sprawca zerwał 14 naklejek wyborczych. - W powiecie włocławskim natomiast ktoś zerwał 4 banery wyborcze z ogrodzenia prywatnej posesji - dodaje Duziak.
Sprawdź koniecznie
Wybory Parlamentarne 2019 - jak głosować?
Jak oddać ważny głos w Wyborach Parlamentarnych 2019? W lokalu wyborczym otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu. Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy wpisać znak X w kratce znajdującej się po lewej stronie przy nazwisku wybranego, tylko jednego kandydata.
Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Zgodnie z przepisami znak "X" to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Nazwiska kandydatów na posłów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Głos zostanie uznany za nieważny, gdy wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Dopisanie czegokolwiek na karcie do głosowania zarówno w kratce jak i poza nią nie wpłynie na ważność głosu.
Za nieważną uznaje się uszkodzoną kartę do głosowania, kartę, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno. Nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
