Jesienią 2024 roku wybrano składy siedmiu rad osiedli: Zimne Wody-Czersko Polskie, Glinki-Rupienica, Flisy, Piaski, Tatrzańskie, Łęgnowo Wieś oraz Smukała-Opławiec-Janowo. Początkowe obawy o zainteresowanie udziałem w wyborach szybko zostały rozwiane – wszystkie zakończyły się frekwencyjnym sukcesem. Nowi radni zachęcają mieszkańców innych osiedli do głosowania, a także startowania w wyborach.
– Jeżeli mieszkańcom zależy na tym, aby coś działo się na ich osiedlu, aby ono żyło, to warto brać udział w wyborach. Po pierwsze to już czynny udział w życiu tej społeczności, po drugie pewność, że w radzie zasiądą ich przedstawiciele, którzy będą współpracowali z samorządem i prezydentem. Rady osiedla są potrzebne po to, aby oddolne inicjatywy miały swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Trudno, aby urzędnicy zza biurku wszystko widzieli, a dzięki radnym prośby i potrzeby mieszkańców mogą do nich trafić – uważa Jarosław Zdunek, przewodniczący Rady Osiedla Piaski.
– Zebraliśmy w zarządzie rady fajną grupę osób, która widzi potrzebę zmian i inicjatyw obywatelskich, aby osiedle zaczęło żyć. To funkcja społeczna. Dzięki wspólnemu działaniu może udać się zebrać mieszkańców, połączyć ich, przez organizację imprez czy osiedlowych inwestycji – dodaje.
Od stycznia do listopada
Wybory do Rady Osiedla Bydgoszcz Wschód-Siernieczek odbędą się w czwartek (9 stycznia) o godzinie 17 w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Kaplicznej 7. Obwód głosowania obejmuje ulice:
Boczną od nr 5 do końca i od nr 6 do końca, Brodnicką, Lewińskiego od ul. Inwalidów do granicy Lasu Gdańskiego, Działdowską, Dźwigową, Fabryczną, Fordońską od nr 93 do nr 239 i od nr 76 do nr 196, Harcerską, Iławską, Inwalidów od nr 29 do końca i od nr 6c do końca, Jabłonowską, Kamienną od ul. Łęczyckiej do ul. Fordońskiej, Kapliczną, Szajnochy, Konduktorską, Łęczycką, Maratońską, Oksywską, Oliwską, Osiedle Rzemieślnicze, Płońską, Pod Wiaduktem, Portową, Pruszkowską, Przemysłową, Składową, Sochaczewską, Sporną od rzeki Brdy do ul. Fordońskiej, Startową, Ścieżka, Towarową, Weteranów, Wyścigową oraz Żyrardowską.
Tydzień później odbędą się wybory do Rady Osiedla Wyżyny. Zaplanowano je w czwartek (16 stycznia) o godz. 17 w Zespole Szkół nr 18 przy ul. Grzymały-Siedleckiego 11. W kolejnych miesiącach odbędą się wybory do rad:
luty – Miedzyń-Prądy (6 lutego), Wilczak-Jary (11), Kapuściska (20);
marzec – Górzyskowo (6), Łęgnowo (11), Osowa Góra (20);
kwiecień – Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto (3), Stary Fordon (10);
maj – Terenów Nadwiślańskich (6), Okole (15), Wzgórze Wolności (22);
czerwiec – Nowy Fordon (3), Czyżkówko (12);
wrzesień – Bielawy (4), Błonie (9), Szwederowo (18);
październik – Bartodzieje (2), Leśne (7), Jachcice (16);
listopad – Brdyujście (6).
Proponowana kolejność nie jest przypadkowa. Im więcej czasu upłynęło od wygaśnięcia kadencji rady, tym szybciej zostaną zorganizowane wybory. Przed 2024 rokiem, ostatnie wybory do jednej z rad osiedli odbyły się pod koniec 2019 roku.
Zasady głosowania
Zagłosować w wyborach mogą mieszkańcy osiedla, których adres zamieszkania znajduje się na terenie obwodu głosowania. Warunkiem udziału jest posiadanie czynnego prawa wyborczego i okazanie dowodu tożsamości.
Przed rozpoczęciem spotkania należy wypełnić oświadczenie mieszkańca osiedla dotyczące udziału w wyborach. Każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jest ujęty w rejestrze wyborców w Wydziale Spraw Obywatelskich, Referat Ewidencji Ludności Bydgoszcz, ulica Przyrzecze 7-13, pokój 101, tel. 52 58 58 125.
Kandydat na radnego musi wypełnić oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie i okazać dokument tożsamości organizatorowi wyborów. Jeśli nie jest obecny podczas głosowania, wypełnione oświadczenie może przekazać inna osoba. Zgłoszenia przyjmowane są przed rozpoczęciem wyborów w trakcie zebrania.
