Tak, jak w poprzednich latach, podczas tegorocznych wyborów do parlamentu, obowiązuje zasada, że głosujemy w obwodowych komisjach wyborczych zgodnych z naszym adresem zameldowania.
Gdzie głosować?
Szczegółowe informacje na temat adresu konkretnej obwodowej komisji wyborczej dostępne są na specjalnych plakatach (duże plakaty widoczne m.in. na przystankach tramwajowych i autobusowych) oraz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
LISTA OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH W BYDGOSZCZY
LISTA OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH W POWIECIE BYDGOSKIM
Istnieje również możliwość głosowania poza miejscem zameldowania. Głosowania korespondencyjne i przez pośrednika możliwe będzie po raz drugi w historii polskich wyborów.
Od której do której?
Lokale wyborcze będą czynne 25 października w godzinach od 7 do 21. Godzina zamknięcia lokali może ulec zmianie na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej.
Aby zagłosować, po wejściu do lokalu wyborczego, należy udać się do komisji wyborczej i pokazać dowód osobisty. Komisja na podstawie dowodu sprawdzi, czy jesteśmy na liście osób uprawnionych do oddania głosu.
Po tej weryfikacji głosujący otrzyma dwie listy w postaci książeczek. Pierwsza zawiera kandydatów do Sejmu, druga - do Senatu. Aby odebrać karty, należy złożyć podpis na liście w rubryce wskazanej przez pracownika komisji.
Kolejny etap to oddanie głosu w kabinie do głosowania. Kabina powinna dawać możliwość oddania głosu w sposób tajny.
Jak wybrać?
W każdej książeczce zaznaczamy tylko jednego kandydata. Jeden z nich to preferowany przez nas kandydat do Sejmu, drugi - do Senatu. Aby to zrobić, należy przy nazwisku kandydata zaznaczyć znak "X". Jeśli zaznaczymy więcej niż jednego kandydata w danej książeczce - nasz głos będzie nieważny.
Potem tylko urna
Po zaznaczeniu kandydata, obie listy wrzucamy do urny - specjalnego pudła w kolorach białym i czerwonym, ustawionego w centralnej części komisji wyborczej. Każda urna powinna być zaplombowana taśmą z wyraźną pieczęcią komisji wyborczej.