Marek Harat jest profesorem nauk medycznych i autorem licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Przeprowadził wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów neurochirurgicznych związanych, m.in., z leczeniem choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, mózgowego porażenia dziecięcego oraz patologicznej otyłości.
Prof. Marek Harat swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się z przyszłymi studentami kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym Politechniki Bydgoskiej.
Przyszli studenci medycyny na PBŚ uczyć będą się pod okiem mistrza
- Cieszę się bardzo, że będę mógł współpracować z uczelnią przy tworzeniu nowego wydziału. To jest bardzo interesująca i potrzebna inicjatywa - mówi prof. dr hab. n. med. Marek Harat. - Jedynie zwiększenie kształcenia przyszłych lekarzy może wyciągnąć Polskę z niechlubnego, przedostatniego miejsca w Unii Europejskiej w liczbie lekarzy i pielęgniarek na 100 tys. mieszkańców. Studia na kierunku lekarskim cieszą się dużym zainteresowanie. Prestiżowe jest to, że w Bydgoszczy będzie jeszcze jeden taki kierunek.
Władze uczelni, jak informowaliśmy niedawno, chcą w III kwartale 2023 roku złożyć wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego
- Nastąpi to latem lub najpóźniej jesienią br. - mówił prof. Marek Adamski, rektor PBŚ, podczas konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która odbyła się tydzień temu w sobotę (11 marca) na Politechnice Bydgoskiej.
Nadal trwają intensywne rozmowy dotyczące utworzenia zespołu dydaktyków
Z kolei dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju, który koordynuje prace związane z organizacją Wydziału Medycznego na PBŚ, mówi tak: - Prowadzimy intensywne rozmowy i działania dotyczące utworzenia zespołu dydaktyków na nowym Wydziale Medycznym. Koncentrujemy się także na zapewnieniu niezbędnej infrastruktury dla przyszłych studentów oraz akademickiej kadry lekarskiej. Chcielibyśmy rozpocząć kształcenie medyków wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025.
Przypomnijmy, że w czasie wizyty ministra zdrowia na PBŚ, prace nad utworzeniem medycyny na fordońskiej uczelni podzielono na kilka obszarów. To znalezienie specjalistów dla zapewnienia tzw. minimum kadrowego, zapewnienie infrastruktury klinicznej czy rozbudowa uczelni, w tym budowa prosektorium (jego koszt to ok. 20-30 mln zł).
Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki
